prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 XHAMIA E PARĖ NĖ ISLANDĖ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: XHAMIA E PARĖ NĖ ISLANDĖ   Mon Jun 09, 2014 10:12 pm

Xhamia e parė nė Islandė

Muslimanėt nė Islandė janė tė vendosur pėr tė filluar ndėrtimin e xhamisė sė parė nė javėn e ardhshme nė qytetin e Rejkjavik, pasi Kėshilli i Qytetit vendosi pėr projektin vitit e kaluar.
Kryetari i Shoqatės Muslimane nė Islandė, Ibrahim Sverrir Agnarsson tha se jemi nė fazėn e fundit tė fillimit tė xhamisė pėr 1.200 myslimanėt e ishullit, me njė projekt tė pėrbashkėt me Qendrėn Kulturore Islame tė Islandės.
Megjithatė, disa kanė shprehur kundėrshtimin e tyre ndaj xhamisė, njė grup nė Facebook bėn thirrje: Stop Islamizimit tė Islandės, duke bėrė thirrje qė projekti pėr xhami tė ndalohet.
Vjeshtėn e kaluar, tri koka derrash dhe faqe tė Kur’anit tė pėrgjakura ishin hedhur nė sipėrfaqen e tokės ku xhamia do tė ndėrtohet.
Sveinbjorg Birna Sveinbjorsdottir i Partisė Pėrparimtare Islandeze ka bėrė thirrje pėr njė " Diskutim tė hapur dhe votim rreth ndėrtimit tė e xhamisė" kjo si njė pėrpjekje pėr anulimin e vendimit.
Megjithatė, kryetari i Shoqatės Islandė-Palestinė, Selman Tamimi ka thėnė se kjo do ėshtė e padrejtė. ” Pėr derisa nuk ka referendum pėr kisha, ne nuk pranojmė referendum pėr objekte tė tjera pėr lutje”, tha ai, duke shtuar se nuk duhet tė "ketė referendum mbi tė drejtat e njeriut."
Njė sallė pėr lutje, njė qendėr e komunitetit, njė bibliotekė dhe njė minare do tė ketė xhamia, e cila do tė kushtojė 3.300.000 dollarė.

Burimi: World Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
===================================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
XHAMIA E PARĖ NĖ ISLANDĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Hapja e Shkollės Shqipe nė 2-vjetorin e Pavarėsisė sė Kosovės, nė Staten Island, dritėz Mėmėdheu pėr fėmijėt e Diasporės

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: