prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PRIFTI I BELFASTIT KĖRKOI FALJE PUBLIKE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: PRIFTI I BELFASTIT KĖRKOI FALJE PUBLIKE   Tue Jun 10, 2014 10:06 pm


Prifti i Belfastit, qė fyu rėndė Islamin, kėrkoi falje publike

Njė predikues krishterė i rilindur i cili denoncoi Islamin si "satanike" dhe e "farė e djallit", ka kėrkuar falje publike rreth vėrejtjeve qė pėrfunduan me destabilizim tė qeverisė nė Irlandėn Veriore pėr ndarjen e pushtetit.
Pastori James McConnell i Belfastit tha se ai kurrė nuk pati synimin pėr tė "zgjuar frikė apo tė nxisė urrejtje" ndaj myslimanėve nė rajon. Deklarata nga predikuesi u lėshua vetėm disa orė para se Shėrbimi Policor i Irlandės Veriore e mori nė pyetje pėr komentet dhe akuzat qė ai kishte nxitur urrejtje.
Ministri i Irlandės Veriore, Peter Robinson, u kritikua pėr mbrojtjen fillimisht tė priftit, James McConnell. Kėtė javė Robinsoni kėrkoi falje pėr komentet qė ai bėri nė njė gazetė tė Belfastit duke deklaruar se ai nuk i beson myslimanėve dhe nuk respekton ligjin Islam, Sheriatin.
Nė njė deklaratė nė faqen e tij, Whitewell Metropolitan Tabernacle church website, McConnell tha:
"Predikimi im ka tėrhequr vėmendjen, disa pasues tė Islamit, pėr fat tė keq, e kanė interpretuar doktrinėn e Islamit si justifikim pėr dhunėn. Unė i kam kualifikuar komentet e mia duke iu referuar atyre qė e pėrdorin fenė e tyre si justifikim pėr dhunėn. Si njė predikues i fjalės sė Zotit, ky ėshtė interpretim i doktrinės sė Islamit tė cilat unė e dėnoi. Ndjej neveri ndaj dhunės dhe tė dėnojnė secilin, secilėn fe, besim, i cili e pėrdor fenė pėr tė justifikuar dhunėn. "
Muajin e kaluar, themeluesi i Kishės Ungjillore Protestante nė Belfast Shore tha nė asamblenė e tij se njė "njė e keqe e re ėshtė rritur" dhe se atje janė ”qelizat e muslimanėve nė tė gjithė Britaninė”.
Tė premten vonė, jashtė stacionit tė policisė Newtonabbey nė Belfast, McConnell ka pėrsėritur deklaratėn e tij tė mėparshme se ai kurrė nuk kishte pėr qėllim tė nxisė urrejtje ndaj komunitetit mysliman.

Burimi: Islam.ru
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

=====================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
PRIFTI I BELFASTIT KĖRKOI FALJE PUBLIKE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Krasniqi bėn thirrje pėr kėrkim falje publike
» LETĖR PUBLIKE PĖR FATMIR SEJDIUN, JAKUP KRASNIQIN DHE HASHIM THAĒIN

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: