prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 QINDRA TĖ KRISHTERĖ KONVERTOHEN NĖ ISLAM NĖ TURQI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: QINDRA TĖ KRISHTERĖ KONVERTOHEN NĖ ISLAM NĖ TURQI   Wed Jun 11, 2014 10:10 pm

Qindra tė krishterė konvertohen nė Islam nė Turqi

Sipas informacionit tė raportuar nė shtypin turk dhe nga Sekretariati i Pėrgjithshėm i Ēėshtjeve Fetare nė Turqi, 779 banorė qė banojnė nė Turqi janė konvertuar nė Islam qė nga fillimi i vitit 2014.
Shumica dėrmuese e tė konvertuarve ishin tė krishterėt (616), ndėrsa ish ateistė janė vetėm 21, 3 ish-hindu dhe nga Judaizmi, kurse 132 myslimanė tė rinj tė cilėt mė parė i pėrkisnin besimeve tė tjera.
Njė numėr i konsiderueshėm i tė konvertuarėve janė tė huaj qė jetojnė nė Turqi, duke pėrfshirė 150 gjermanė dhe 52 rusė.
Turqia, njė shtet prej 81 milion banorėsh, ku janė 99.8% muslimanė.

Burimi: Fides
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
=============================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
QINDRA TĖ KRISHTERĖ KONVERTOHEN NĖ ISLAM NĖ TURQI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gėzuar tė gjithė Besimtarėve Shqiptarė tė Krishter, festen e Pashkėve - Ringjalljen dhe ngritjen e Jezusit ne qiell !
» Krimet e komunizmit / Bilbil Klosi, gjykatėsi komunist qė dha shekuj burg dhe u mori jetėn qindra antikomunistėve
» Si dhe pse u bėra i krishter

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: