prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Prifti qė dogji Kur’anin ka planifikuar njė miting pėrballė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Prifti qė dogji Kur’anin ka planifikuar njė miting pėrballė    Thu Jun 12, 2014 1:07 am

Prifti qė dogji Kur’anin ka planifikuar njė miting pėrballė xhamisė

Terry Jones, pastori i njohur nga Florida, qė dogji Kur’anin, ka planifikuar njė miting nė Dearborn, Michigan, pėrballė xhamisė e cila ėshtė njė nga xhamitė mė tė mėdha tė Amerikės.
Kjo ngjarja ėshtė planifikuar tė zhvillohet nė Ditėn e Flamurit, mė 14 Qershor 2014, pranė Qendrės Islame tė Amerikės (ICA).
Terry Jones shpjegoi nė faqen e tij, Stand Up America Now, se "Qėllimi i kėtij aktiviteti ėshtė tė protestohet kundėr ligjit islamik, Sheriatit, i cili kėrcėnon lirinė e fjalės nė Shtetet e Bashkuara."
Kryetari i Dearborn-it, Jack O'Reilly Jr. e ka quajtur kauzėn e tij "jo -amerikane", por vuri nė dukje se Terry Jones ka tė drejtėn e fjalės sė lirė, sipas Detroit Free Press. Dearborn ka njė popullsi tė madhe muslimane, dhe rreth 40% e qytetit ėshtė me prejardhje arabe.
Kjo nuk ėshtė hera e parė qė Terry Jones ka planifikuar ngjarjet Islamofobe nė Dearborn. Nė vitin 2012, qyteti i kėrkoi Terry Jones dhe kauzės sė tij Stand Up America Now, me bashkė-themeluesin, Wayne Sapp, pėr tė nėnshkruar njė marrėveshje dėmshpėrblimi para se tė flisnin. Njė gjykatė federale mė vonė vendosi qė liria e fjalės pėr Terry Jones ishte shkelur.
Davud Walid, udhėheqės ekzekutiv i degės sė Kėshillit pėr Marrėdhėniet Amerikano-Islame nė Michigan, kėshillon myslimanėt, thjeshtė, injoroni Terry Jones. "Herėn e fundit qė ai erdhi kėtu, nuk kishte asnjė gjė tė madhe pėr tė-bėrė. Z. Terry Jones vjen kėtu vetėm pėr 15 minuta qė fama e tij tė rinovohet, "tha ai pėr shtypin.

Burimi: Huffington
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
=====================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Prifti qė dogji Kur’anin ka planifikuar njė miting pėrballė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Xhesika Vula:PĖRBALLĖ USHTRISĖ PUSHTUESE SERBE, NĖ NĖNTOR 1912

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: