prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 JAPONIA EKSPOZON MESAZHIN E ISLAMIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: JAPONIA EKSPOZON MESAZHIN E ISLAMIT   Thu Jun 12, 2014 11:33 pm

Japonia ekspozon Mesazhin e Islamit

Pėr herė tė parė nė Lindjen e Largėt, njė universitet japonez nė qytetin e Kiotos ka organizuar njė ekspozitė nga Omani me mesazhin e Islamit, duke i afruar japonezėve njė qasje tė bashkėjetesės dhe tolerancės, sikur pėrmban mesazhi i ekspozitės.
"Publiku japonez ėshtė i hapur pėr tė mėsuar gjėra tė reja. Japonezėt janė tė interesuar tė mėsojnė pėr Islamin, "Profesor Katashiro Kohara, drejtor i Qendrės pėr Studime Monoteiste, tha nė njė fjalim nė lidhje me ekspozitėn cituar nga Oman Observer.
"Ekspozita i jep japonezėve njė tjetėr rast pėr tė mėsuar nė lidhje me parimet themelore tė Islamit dhe kontributeve tė mėdha tė Omanit nė pėrhapjen e mesazhit tė tolerancės," shtoi ai.
Profesor Katashiro Kohara po fliste se edicioni i 46 i "Mesazhi i Islamit nga Omani", ku ekspozita u pėrurua nė Universitetin Doshisha.
Ngjarja organizohet dhe mbikėqyret nga Ministria e Ēėshtjeve Fetare nė njė varg shtetesh pėr rreth botės.
Ekspozita i ofron audiencės njė turne nė detajet e jetės publike nė Sulltanatin e Omanit, si dhe rolin e vlerave dhe etikės nė promovimin e konceptit tė bashkėjetesės.
Kjo reflektohet nga njė koleksion i admirueshėm me njėzet e pesė piktura duke u fokusuar nė manifestimet e bashkėjetesės, mirėkuptimit tė ndėrsjelltė dhe harmonisė nė mesin e anėtarėve tė komunitetit.
"Gjėja mė e mirė qė mund tė bėjmė ėshtė pėr tė pėrhapur mesazhin e paqes dhe vullnetit tė mirė nė mesin e gjithė njerėzimit," tha Dr. Muhammed bin Said Al Maamari, Kėshilltar Shkencor nė zyrėn e Ministrit tė Punėve tė Ēėshtjeve Fetare dhe mbikėqyrėsi i ekspozitave tė huaja.
Roli i Omanit nė pėrhapjen e mesazhit Islam e tolerancės ėshtė vlerėsuar gjatė gjithė ekspozitės.
"Unė falėnderoj Sulltanatin e Omanit pėr kėtė ekspozitė tė mirė qė u bėri pėrshtypje japonezėve, " tha Profesor Samir Noeu, njė profesor nė Qendrėn pėr Studime Monoteiste.
"Gjėja mė e rėndėsishme ėshtė qė veshja islame, tradita dhe morali janė plotėsisht nė pėrputhje me ato tė shoqėrisė japoneze. Kjo ngjarje bėri njė sukses tė madh. Nė fakt, ne kurrė nuk kemi parė njė natė mė tė mrekullueshme. Ju faleminderit! "
Omanasit e pėrqafuan Islamin vullnetarisht pasi Profeti Muhammed (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė) i dėrgoi njė letėr Abdulit dhe Xhefferit, bijve tė Xhalandit duke i ftuar ata nė Islam.
Ata e pranuan Islamin nė mėnyrė vullnetere dhe delegacionet janė shkėmbyer ndėr veti nė mėnyrė qė njerėzit nga Omani mund tė mėsojnė ēfarė ėshtė Islami.

Krenaria

Duke ardhur nė Japoni pėr herė tė parė, ekspozita ėshtė mirėpritur nga studentėt myslimanė qė studiojnė nė universitet japoneze.
"Islami ėshtė i mishėruar nė Oman. Mbajtja e Ekspozitės nė Universitetin Doshisha mė bėri tė ndjehen shumė e lumtur qė ndikimi ėshtė pėrhapur nė formėn e Ekspozitave rreth botės, dhe arriti kėtu nė Japoni, veēanėrisht nė qytetin e Kiotos, ku kam studiuar ", tha pėr Obserever Azza el Ismail, njė femėr studente nga Omani e cila vazhdon studimet pasuniversitare nė Universitetin e Kiotos tė Japonisė.
"Era e atdheut tim, tolerancės dhe bashkėjetesės, unė shpresoj tė shtrihet tek gjithė, tė shtrihet kudo," tha Azza el-Ismail.
Prof.Junia Shinohi, njė profesor i Teologjisė nė Universitetin e Doshisha, ndanė mirėnjohje tė ngjashme.
"Ky takim ėshtė shumė i rėndėsishėm sepse ajo ju mundėson japonezėve tė kuptojnė Islamin nė pėrgjithėsi dhe Omanin, nė mėnyrė tė veēantė."
Islami filloi nė Japoni nė vitin 1920 nėpėrmjet emigracionit tė disa qindra myslimanė turq nga Rusia, pas revolucionit rus.
Nė vitin 1930, numri i muslimanėve nė Japoni arriti nė rreth 1000, me prejardhje tė ndryshme.
Njė tjetėr valė e emigrantėve qė rriti popullsinė myslimane arriti kulmin e saj nė vitet 1980, sė bashku me punėtorėt emigrantė nga Irani, Pakistani dhe Bangladeshi.
Japonia sot ėshtė shtėpia e njė komuniteti tė lulėzuar muslimanė prej rreth 120.000 banorėsh, tė cilėt jetojnė nė mesin e gati 127 milionė banorėve, nė Japoni, nė vendin e dhjetė mė tė populluar nė botė.

Burimi: On Islam
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
JAPONIA EKSPOZON MESAZHIN E ISLAMIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: