prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Google pėrkujtoi filozofin e famshėm mysliman Ibn Ruzhdi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Google pėrkujtoi filozofin e famshėm mysliman Ibn Ruzhdi   Fri Jun 13, 2014 11:06 pm

Google pėrkujtoi filozofin e famshėm mysliman Ibn Ruzhdi

Google, makina gjigante e kėrkimit, pėrkujtoi 888 vjetorin e filozofit dhe mjekut tė famshėm mysliman, Ibn Rushdiun, me njė pikturė tė projektuar bukur nė faqen e saj.
Google, e cila e ndryshon pikturėn e saj, pėr tė pėrkujtuar njerėz tė veēantė dhe ngjarje tė veēanta, ka dizajnuar bukur portretin e dijetarit mysliman, ku shkronjat latine dhe arabe kanė njė pamje tė bukur.
"Ne pėrkujtojmė 888 vjetorin e Ibn Rushdiut me njė pikturė sot pasi ai ėshtė i njohur pėr veprat e tij nė filozofi, shkencė dhe astronomi , " tha njė zėdhėnės i Google-s, sipas agjencisė Arabia News.
I njohur nė perėndim me emrin e tij tė latinizuar Averrehoes, nė tė vėrtetė emri i tij ėshtė Abu Al-Valid Muhammed Bin Ahmed Bin Rushdi, ka lindur nė vitin 1126 nė Andaluzi, nė Spanjėn e sotme, dhe ka ndrruar jetė nė Marrakesh, Marok, nė vitin 1198.
Ibn Ruzhdiu ka qenė mjeshtėr nė Filozofinė e Aristotelit, nė Filozofinė Islame, Teologjinė Islame, nė Drejtėsinė Islame, (Maliki) nė logjikė, nė muzikė, mjekėsi, gjeografi, fizikė, psikologji, matematikė, politikė etj.
Ibn Ruzhdiu ka shkruar mbi 80 libra origjinale, prej tyre 28 libra pėr filozofi, 20 libra pėr mjekėsi, 8 libra pėr drejtėsi, pesė libra pėr teologji, katėr libra pėr gjuhėsi etj.

Burimi: Morocco World
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Google pėrkujtoi filozofin e famshėm mysliman Ibn Ruzhdi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: