prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 TEMPULLI I TRI FEVE DO TĖ NDĖRTOHET NĖ BERLIN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: TEMPULLI I TRI FEVE DO TĖ NDĖRTOHET NĖ BERLIN   Sat Jun 14, 2014 11:20 pm

Tempulli i tri feve do tė ndėrtohet nė Berlin

Fushata pėr tė ngritur fonde pėr ndėrtimin e njė qendre fetare me emrin Shtėpia e Njėshit filloi nė Berlin mė 3 qershor 2014.
Muslimanėt, ēifutėt dhe tė krishterėt do tė kenė mundėsi tė luten nėn njė ēati. Ndėrtimi i objektit i cili nuk duket i ngjashėm me xhami apo sinagogė apo katedrale do tė kushtojė 43.500.000 €, sipas ee24.com cituar nga thelocal.de.
Secili mund tė kontribuojė pėr fillimin sa mė tė shpejt tė ndėrtimit tė qendrės, duke blerė njė tullė simbolike pėr € 10 nė net. Pas ditės sė parė tė fushatės, donacionet arritėn nė rreth 2.000 €. Ndėrtimi do tė fillojė pas shitjes sė njė milion tullave, dmth pas mbledhjes sė milionit tė parė, qė mund tė ndodhė nė vitin 2015.
Udhėheqėsit fetarė tė Gjermanisė kanė iniciuar njė projekt tė tillė tė pazakontė pėr njerėzit qė tė mėsojnė mė shumė pėr besimet e njėri-tjetrit, si dhe pėr tė promovuar njė dialog tė hapur dhe paqėsor midis feve dhe kulturave.

Burimi: Islam.ru
Pėrktheu nga anglishtja,
Mexhid Yvejsi, Gjakovė


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
TEMPULLI I TRI FEVE DO TĖ NDĖRTOHET NĖ BERLIN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: