prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 MARSEJ MIKPRITĖS I GARAVE TĖ KUR'ANIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: MARSEJ MIKPRITĖS I GARAVE TĖ KUR'ANIT   Mon Jun 16, 2014 11:53 pm

Marsej mikpritės i Garave tė Kur’anit

Qyteti i Marsejės, nė jug tė Francės, ishte mikpritės i edicionit tė 4-t tė Garave tė Kur’anit pėr fėmijė dhe pėr tė rinj.
Garat u zhvilluan ditėn e diele, mė 8 qershor 2014, nė kategoritė e mėsimit pėrmendėsh tė Kur’anit dhe kėndimin e Kur'anit tė Shenjtė, raportoi website pagehalal.
Kėto gara u organizua nė pragun e Konferencės sė 12 –tė vjetore tė muslimanėve francezė nė kėtė qytet.
Nė kategorinė e mėsimit pėrmendėsh tė Kur’anit, kishte tri grupmosha, nėn 9 vjeē, nėn 14 vjeē dhe nėn 19 vjeē.
Konkurentėt nė secilin grup konkuruan pėr mėsimin pėrmendėsh tė sureve tė caktuara (kapituj) tė Librit tė Shenjtė, Kur’anit.
Nuk kishte kufizime moshe nė kategorinė e kėndimit tė Kur’anit gjatė garave, por ka pasur njė parakusht pėr ata qė janė tė gatshėm pėr tė marrė pjesė nė kėtė kategori, mund tė marrin pjesė por nuk ka fitues as renditje nė gara, qoftė lokale apo rajonale.
Unioni i Organizatave Islamike tė Francės organizoi Garat Kur’anore dhe Konferencėn Vjetore.
Rreth gjashtė milionė myslimanė jetojnė nė Francė. Franca ėshtė shtėpia e pakicės mė tė madhe myslimane nė Evropėn Perėndimore.

Pėrktheu nga anglishtja: Mexhid Yvejsi, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
MARSEJ MIKPRITĖS I GARAVE TĖ KUR'ANIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: