prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 KUR'ANI I DJEGUR PRANĖ XHAMISĖ....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: KUR'ANI I DJEGUR PRANĖ XHAMISĖ....   Wed Jun 18, 2014 10:00 pm

Kur’ani i djegur pranė xhamisė, Imami i Dearbornit bėn thirrje pėr paqe

Duke i mbajtur tre Kur’ana, por tė djegur nė duart e tij gjatė predikimit tė tij, udhėheqėsi shpirtėror i Qendrės Islam Arsimore Kerbala nė Dearborn, Micigan, SHBA, bėri thirrje pėr paqe dhe dhėnien fund tė fanatizmit fetar.
"Kjo ėshtė terrorizėm," tha Imam Hushami Al-Husaini nė lidhje me Kur’anin, por tė cilėt janė gjetur djegur jashtė xhamisė kėtė javė. "Kjo ėshtė urrejtje. ... Le tė lutemi pėr paqen kėtu dhe nė tė gjithė botėn. "
Imami Al-Husejni tha se tė martėn pasdite anėtarėt e xhamisė sė tij gjetėn Kur’anė, por, librin e shenjtė tė Islamit, e gjetėn tė djegur nė zjarr nė Warren Avenue pranė xhamisė, njė qendėr e myslimanėve Shi’i irakianė-amerikanė.
Anėtarėt e xhamisė me ujė e ndalėn zjarrin. Policia e qytetit Dearborn po heton incidentin.
Kjo ngjarje, pėr Kur’anėt e djegur, erdhi vetėm njė ditė pėrpara njė vizite tė planifikuar pėr tė shtunėn prej Terry Jones, njė pastor, prift, nė Florida i cili ėshtė i njohur si prifti qė dogji Kur’anin. Por, imami Hushami al-Husejni tha se ai mendon se djegia e Kur'anit jashtė xhamisė e tij ėshtė e lidhura me Terry Jones. Nė muajin shtator, 2012, imami Al-Husejni mbajti njė miting kundėr Terry Jones jashtė xhamisė, duke mbajtur lart njė fotografi tė Terry Jones me njė X tė madh nė tė.
"Kjo ėshtė hakmarrje," tha ai. "Ai vjen kėtu pėr tė na terrorizuar."
Zėdhėnėsi i priftit Terry Jones 'nuk u pėrgjigj me e-mail pėr komentin e kėrkuar.
Imami Al-Husejni, i cili ėshtė me prejardhje nga Iraku, e krahasoi djegien e Kur’anit me sulmet e kėsaj jave nė vendin e tij, nė Irak, nga grupet e lidhura me al-Kaidėn. Ashtu si tė tjerėt nė xhaminė e tij, ai kundėrshtoi me forcė regjimin e Sadam Huseinit dhe grupet ekstremiste si Al-Kaidėn, e cila thuhet se ėshtė e pėrfshirė nė sulmet e kėsaj jave, ku kryengritėsit morėn kontrollin e dy qyteteve tė mėdha.
Al-Husejni tha se djegia e Kur'anit dhe vizita e priftit Terry Jones, sė bashku me sulmet e Al Kaidės nė Irak, janė akte tė ekstremizmit dhe terrorizmi duhet tė dėnuar.
Pas predikimit tė tij, Imami Al-Husejni shfletojė nėpėr faqet e djegura tė Kur’anin, por, duke vėnė nė dukje referencat nė Kur’an pėr Jezusin, (hz.Isain, a.s.,) Moisiun, (hz.Musain a.s.) Aronin , hz.Harunin a.s.), Abrahamin, (hz.Ibrahimin a.s.) t, Marinė, hz.Mejremen a.s.)
Ai tha se djegia e Kur'anit nuk ishte vetėm kundėr islamit, por ėshtė edhe kundėr Judaizmit dhe Krishterimit.
Imami Al-Husejni tha se ai dėshiron tė punojė me udhėheqėsit hebrenj dhe tė krishterė duke filluar njė peticion pėr ta bėrė tė ndaluar me ligj djegien e librave tė shenjta tė tė tri besimeve Abrahamike. Hebraizimit, Krishterimit dhe Islamit.
Ai tha se nė qoftė se fjala e Zotit nuk respektohet, shoqėria do tė vuajnė.

Burimi: Detroit Free Press

======================================================Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
KUR'ANI I DJEGUR PRANĖ XHAMISĖ....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: