prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PĖRSE ISLAMI THEU PENGESAT NĖ BRAZIL

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: PĖRSE ISLAMI THEU PENGESAT NĖ BRAZIL   Thu Jun 19, 2014 10:06 pm

Pėrse Islami i theu pengesat nė Brazil

Ekipe tė ndryshme nga organizara bazė e Da’vetit me projektin Pėrse Islami kanė pasur sukses nė thyerjen e barrierave gjuhėsore nė mesin e tifozėve nga e gjithė bota, duke bėrė Davet pėr Islam nė portugalisht, spanisht, anglisht, arabisht, urdu dhe persisht.
"Elhamdulilah, ekipi jonė i ndryshėm theu pengesat gjuhėsore nė Brazil," Pėrse Islami, shkruan nė faqen e tij nė Facebook.
Qėndrimi i ekipit Pėrse Islami nė Sao Paulo, ku pėrfshihen muslimanėt nga Arabia Saudite, Kuvajti, SHBA dhe vende tė tjera.
Pėr mė tepėr, njė numėr i madh i myslimanėve brazilianė u bashkuan me ekipet nė turneun qė vazhdoi ditėn e tij tė pestė.
Shumė brazilianė vullnetarė, motra dhe vėllezėr, u bashkuan me ne sot gjatė pėrpjekjeve tona duke bėrė Davet nėpėr rrugė.
"Elhamdulilah kjo ishte njė vepėr e madhe, ne jemi duke planifikuar pėr t'u kthyer nė AvenidaPaulista shumė shpejt, insha’Allah. Ky ėshtė njė vend i pėrplotė turistė nga e gjithė bota, masha’Allah!
Pėrse Islami, ėshtė projekti mė i madh mė bazė nė Amerikėn e Veriut, ka ardhur nė San Paolo tė Brazilit pėr " tė pėrcjellė informacion tė saktė dhe autentik pėr Islamin pėrmes mjeteve tė thjeshta, efektive, dhe tė reja tė komunikimit ".
Edukimi Islam Britanik dhe Akademia Hulumtimet kanė dėrguar `grupe tė posaēme pėr Davet nė Brazil pėr tė paraqitur imazhin e vėrtetė tė Islamit.
Nė ditėn e dytė tė turneut, njė brazilian tha Shehadetin dhe u bė mysliman, vetėm pak minuta pas takimit me ekipin e Misionit tė Davetit.
Sė bashku me ekipin britanik, Federata e Shoqatave Muslimane nė Brazil (FAMBRAS) ka nisur njė program tė titulluar Salam Brazil pėr tė pėrhapur fjalėn e Islamit gjatė Kupės sė Botės.
Grupi ka botuar njė libėr tė veēantė udhėzues nė Brazil pėr tifozėt myslimanė me rastin e Kupės sė Botės – FIFA 2014.
Libri me titull "Selam Brazil", ėshtė botuar nė 65.000 kopje, ka 32 faqe, ėshtė publikuar nga Bashkimi i Shoqatave Islamike tė Brazilit nė bashkėpunim me Ambasadėn e Omanit.
Dymbėdhjetė qytete janė planifikuar pėr t’u zhvilluar ndeshjet: Belo Horizonte, Brasilia, Cuiaba, Curitiba, Fortaleza, Manuas, Natal, Porto Alegre, Recife, Salvador, Sao Paulo dhe Rio de Janeiro
Njė total prej 32 ekipeve, tė cilat ndahen nė tetė grupe do tė konkurojnė pėr trofenė e lakmuar, Kupa e Botės nė Brazil, duke pėrfshirė gjashtė vende me shumicė muslimane apo popullsi tė madhe myslimane, duke pėrfshirė shtetet Algjeria, Kameruni, Bregu i Fildishtė, Nigeria, Irani dhe Bosnja-Hercegovina.

Burimi: On Islam
Pėrktheu nga anglishtja: Mexhid Yvejsi

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
PĖRSE ISLAMI THEU PENGESAT NĖ BRAZIL
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sami Islami:PSE SHQIPTARĖT I MBROJTĖN HEBREJTĖ NGA NAZIZMI?
» Gazmend Islami:Debati Buzhala-Molliqaj nxjerrė fytyrėn e spiunit?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: