prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 XHAMIA E PARĖ ME MINARE HAPET NĖ DANIMARKĖ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: XHAMIA E PARĖ ME MINARE HAPET NĖ DANIMARKĖ   Sun Jun 22, 2014 1:48 am

Xhamia e parė me minare hapet nė Danimarkė

Xhamia mė e madhe nė Danimarkė, duke pėrfshirė edhe minaren e parė nė kėtė vend, u hap tė enjten, mė 19 qershor 2014, nė veriperėndim tė Kopenhagės, e cila ka kushtuar 150 milionė korona apo 27.200.000 dollarė, kjo u realizua me ndihmėn e Katarit.
Pas shumė viteve tė ngushtllėkut, faleshin nė njė hapėsirė tė vogėl, muslimanėt e Kopenhages kanė festuar hapjen e kompleksit tė xhamisė sė tyre e cila ka njė sipėrfaqe prej 6.700 metra katror, ku ka njė xhami, njė qendėr kulturore, njė studio televizive dhe njė palestėr sportive.
Pėrfaqėsuesit e Kishės sė Danimarkės si dhe tė komunitetit hebre u ftuan nė inaugurimin e xhamisė tė enjten.
Disa parti tė ekstremit tė djathtė, skeptikė, kanė vėrejtur se xhamia ėshtė financuar nga Katari, dhe dyshojnė se Katari mund tė pėrdorė xhaminė pėr tė pėrhapur ndikimin e tij saj nė mesin e myslimanėve danezė.
Megjithatė, Muhammed Al Maimouni, zėdhėnės i Kėshillit Islamik tė Danimarkės, i cila e zotėron xhaminė tha:
"Ne nuk jemi tė pėrfshirė nė politikėn e Katarit dhe ne nuk kemi tė bėjnė me situatėn e brendshme atje."
"Kėshilli Islamik danez ka pushtet tė plotė mbi retorikėn e pėrdorur kėtu. Dhe kjo ėshtė arsyeja pse ne kemi qenė aq tė kėnaqur me kėtė donacion: kjo ėshtė njė dhuratė bujare qė vjen pa kėrkesa, "shtoi ai.
Islami ėshtė feja e dytė mė e madhe nė Danimarkės pas Kishės Protestante Luterane, e cila ndiqet nė mėnyrė aktive nga katėr tė pestat e popullsisė sė vendit.
Danimarka ėshtė vendi i njė pakice muslimane prej 200.000 pjesėtarėve, qė pėrbėjnė tre pėrqind tė popullsisė prej 5.4 milionė banorė tė Danimarkės.

Burimi: World Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja: Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
XHAMIA E PARĖ ME MINARE HAPET NĖ DANIMARKĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: