prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 RRETH 5.3 MILION MUSLIMANĖ NĖ UMRE PĖR RAMAZAN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: RRETH 5.3 MILION MUSLIMANĖ NĖ UMRE PĖR RAMAZAN   Thu Jun 26, 2014 11:44 pm

Rreth 5.3 milion myslimanė nė Umre pėr Ramazan

Rreth 5.3 milion myslimanė do tė kryejnė umren nė muajin Ramazan nė Qabe.
Me ardhjen e muajit tė Ramazanit, numri i muslimanėve pėr tė kryer umren pritet tė rritet.
Qė nga fillimi i sezonit tė Umres rreth 5.3 milionė vizitorė kanė hyrė nė Mbretėrinė Saudite.
Ministria e Shėndetėsisė tha nė njė deklaratė pėr shtyp se do tė vazhdojnė pėrgatitjet pėr sezonin e Umres duke pėrhapur ndėrgjegjėsimin nė mesin e haxhinjve pėr masat parandaluese dhe ndaluese qė tė qėndrojnė tė shėndetshėm.
Ata, gjithashtu, theksuan rėndėsinė e vaksinimit, qė duhet tė ndėrmerret nga ana e hanxhinjve pėr t’u mbrojtur kundėr sėmundjeve, dhe se ata janė duke vėzhguar nga afėr gjendjen shėndetėsore tė hanxhinjve gjatė hyrjes pėr umre nė tė dy qytetet e shenjta tė Mekkės dhe Medinės nga dita e arritjes sė tyre dhe derisa ata tė largohen nga vendi.
Ministria Saudite e Haxhit ka konfirmuar se asnjė haxhi nė umre nuk ėshtė prekur nga virusi corona gjatė sezonit aktual.

Burimi: World Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja: Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
RRETH 5.3 MILION MUSLIMANĖ NĖ UMRE PĖR RAMAZAN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Njė orė mėsimi nė njė shkollė tė mesme amerikane, rreth krijimtarisė sė shkrimtares Kozeta Zylo
» Kleriku arab: Toka nuk rrotullohet rreth diellit
» Anton Nikė Berisha: Rreth disa shkarjeve tė dr. Shaban Sinanit pėr kėngėt tona kreshnike
» Pėrsiatje rreth romanit: "Njė vit i brishtė" i shkrimtarit Halit Shamata

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: