prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PĖRKTHIMET E KUR'ANIT EKSPOZOHEN NĖ MALAJZI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: PĖRKTHIMET E KUR'ANIT EKSPOZOHEN NĖ MALAJZI   Mon Jun 30, 2014 1:43 am

Pėrkthimet e Kur'anit ekspozohen nė Malajzi

Njė koleksion i pėrkthimeve tė Kur'anit tė Shenjtė nė gjuhė tė ndryshme do tė shfaqen nė kryeqytetin e Malajzisė, nė Kuala Lumpur.
Koleksioni i pėrkthimeve tė Kur’anit tė Shenjtė do tė ekspozohet nė pragun e njė konference rreth “Kulturės Islame” nė Kinė dhe Malajzi', raportoi faqja -website French.peopledaily.
Sipas raportit, do tė paraqitet Kur’ani, Libri i Shenjtė nė gjuhėn kineze, ujgure, kirkize, dhe nė gjuhėn e kazakėve.
Do tė ekspozohet njė kopje e rrallė e Kur'anit tė Shenjtė qė peshon 86 kilogram, i cili ėshtė shkruar nė njė letėr tė veēantė kineze, qė e kanė shkruar 80 kaligrafė kinezė.
Konferenca e Kulturės Islame nė Kinė dhe Malajzi ėshtė planifikuar tė mbahet nė Malajzi nga prej datės 3 korrik deri mė 8 korrik 2014.
Gjatė punimeve tė konferencės, do tė ketė programe tė tjera duke pėrfshirė edhe njė Garė tė Kėndimit tė Kur'anit dhe njė ekspozitė e punimeve tė krijuara nga muslimanėt kinezė.
Kina ėshtė shtėpi pėr njė numėr tė madh tė pasuesve tė Islamit. Muslimanėt pėrbėjnė rreth 2 pėr qind tė popullsisė sė vendit mė tė populluar nė botė.

Nga anglishtja, Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
PĖRKTHIMET E KUR'ANIT EKSPOZOHEN NĖ MALAJZI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mentor Thaqi:NĖ PĖRKUJTIM TĖ MASAKRĖS SĖ BELEGUT TĖ DEĒANIT DHE GJITHĖ MASAKRAVE NĖ ATDHEUN TIM,NDERIM!!!
» Denimi i Smajl Haradinajt dhe Lėvizjes Nacional-ēli­ri­mtare e Kosovės - Grupi i deēanit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: