prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 FORUMI NĖ EKSPOZITĖN E KUR'ANIT...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: FORUMI NĖ EKSPOZITĖN E KUR'ANIT...   Thu Jul 03, 2014 2:41 am

Forumi nė Ekspozitėn e Kur'anit hulumton Enciklopedinė e Kur’anit

Nė njė forum tė mbajtur nė Ekspozitėn e 22-tė Ndėrkombėtare pėr Kur’anin Shenjtė, u hulumtuan dobėsitė dhe pėrparėsitė apo pikat negative, dhe anėt pozitive, tė Enciklopedisė sė Kur’anit.
Forumi u ndoq nga Dr. Maxhid Ma'aref, i cili ka mbikėqyrur pėrkthimin e punės nė persisht, dhe Handakabadi, njė anėtar i ekipit tė pėrkthimit.
Dr. Mexhid Ma'aref tha se orientalistėt qė studiojnė Kur'anin zakonisht e bėjnė kėtė me njė qėndrim negativ.
Ai tha, megjithatė, se Enciklopedia e Kur’anit ėshtė njė punė plotėsisht shkencore dhe akademike dhe kjo ėshtė njė pasuri pėr Enciklopedinė.
Eksperti shtoi se autorėt e artikujve tė Enciklopedisė janė pėrpjekur qė tė jenė tė paanshėm.
Ai iu referua pėrdorimit tė studimeve krahasuese, si njė tjetėr pėrparėsi e Enciklopedisė sė Kur’anit, e cila mund tė konsiderohet edhe si njė dobėsi nga disa aspekte, si pėr shembull ku thuhet se Kur'ani ėshtė ndikuar nga Besėlidhja e Vjetėr dhe nga Besėlidhja e Re.
Dr. Mexhid Ma'aref tha se dy volumet janė pėrkthyer nė persishte deri tani, duke vėnė nė dukje se vėllimi i dytė ėshtė mė shumė i lidhur me ēėshtjet Kur'anore se sa vėllimi i parė.
Ai mė tej iu referua pikave tė dobėta tė Enciklopedisė sė Kur’anit dhe tha se ka shumė pak nga burimet Shi’ite.
Mė vonė nė forum, Handakabadi tha se audienca e synuar e Enciklopedisė sė Kur’anit ėshtė njė punė pėr ekspertė tė fushės dhe jo audienca e synuar nuk ėshtė publiku i gjerė.
Forumi u organizua nė sallėn e Shenjtė tė Konferencave tė Mbrojtjes Kopshti-Muzeu, nė Teheran, qė ishte mikėpritėse e Ekspozitės sė 22 Ndėrkombėtare tė Kur'anit tė Shenjtė dhe do tė jetė e hapur deri mė 13 Korrik 2014.
Enciklopedia e Kur’anit ėshtė njė punė akademike me artikuj mbi temat mė tė rėndėsishme dhe tė subjekteve tė Kur'anit tė Shenjtė.
Sipas botuesit, Brill, Enciklopedia e kombinon rendin, rregullin sipas alfabetit dhe artikujt nė lidhje me pėrmbajtjen e Kur'anit.
"Ky ėshtė njė fjalor enciklopedik i termave Kur'anore, konceptet, personalitete, emrat e vendeve, historinė kulturore dhe ekzegjezės tė zgjeruar me esse mbi temat mė tė rėndėsishme dhe tė subjekteve brenda studimeve Kur'anore," shkruan botues, Brill.

======================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
FORUMI NĖ EKSPOZITĖN E KUR'ANIT...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mentor Thaqi:NĖ PĖRKUJTIM TĖ MASAKRĖS SĖ BELEGUT TĖ DEĒANIT DHE GJITHĖ MASAKRAVE NĖ ATDHEUN TIM,NDERIM!!!
» Ramiz Dėrmaku: Kadri Mani - Personaliteti me rėndėsi kombėtare
» Forumi i Rinise i Lidhjes Demokratike te Kosoves (Faqja Zyrtare)
» Denimi i Smajl Haradinajt dhe Lėvizjes Nacional-ēli­ri­mtare e Kosovės - Grupi i deēanit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: