prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 NGA PLEJBOJI KTHEHET NĖ ISLAM

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: NGA PLEJBOJI KTHEHET NĖ ISLAM   Sat Jul 05, 2014 12:19 am

NGA PLEJBOJI KTHEHET NĖ ISLAM

"Vetėm Allahu mund tė shpėrblejė tė gjithė ata qė u lutėn pėr jetėn time tė re," tha 28-vjeēarja.
Ra nė dashuri me shaminė islame apo hixhabin, vajza e playbojit nga Malajzia ka vendosur tė kthehet nė Islam, nė ditėlindjen e saj, mė 3 Korrik 2014, tre muaj pasi ėshtė duke marrė me njė punė tė re si njė modele pėr hixhabe.
"Unė shpresoj se tė gjithė do tė luten qė unė do tė jem e durueshme dhe e pėrkushtuar nė udhėtimin tim tė ri," tha Felixia Yeap nė postimin e saj, nė faqen e saj tė Facebookut, qė ka mė shumė se 750.000 pėlqime, kėshtu raportoi tė shtunėn, mė 28 Qershor 2014, Malaysia Chronicle.
"Vetėm Allahu mund tė shpėrblejė tė gjithė ata qė u lutėn pėr jetėn time tė re," shtoi 28-vjeēarja.
Statusi ka njoftuar planin e saj pėr t’u kthyer nė Islam qė ėshtė pranuar gjerėsisht prej shumė tifozėve tė saj, tė cilėt e pėrgėzojnė ate pėr vendimin e saj.
Felixia Yeap ka pozue pėr Playboy Filipine, duke bėrė njė karierė modelimi pėr tri vjet.
Gjatė kėtyre viteve, ajo tha se ndjenjat e saj ishin "pėrdorur" nga njerėzit vetėm pėr argėtim, nė vend tė njė gruaje pėr martesė.
Nė vitin 2013, jeta e malajzanes sė re ndryshoi pasi bie nė dashuri me hixhabin, kur ajo mori njė ofertė pėr paradė me hixhab pėr njė ēėshtje komerciale, kjo ngjarje ishte njė rast qė i dha ndjenjat e saj tė papara tė mbrojtjes, tė lumturisė dhe sigurisė.
"Unė besoj se unė kam mė vlerė, se sa vetėm kur paraqes trupin e zhveshur. Unė jam mė shumė se kjo.
"Dhe unė nuk do tė ndjehen krenare nėse vėmendja apo fama qė sjellė modelimi tė mė shikojnė si idhullin e tyre, " tha ajo nė njė postim nė blogun me titull " E vėrteta prapa Hixhabit tim", nė vitin e kaluar.
Muslimanėt malajzisanė pėrbėjnė rreth 60 pėr qind prej 26-milion banorėve tė Malajzisė, ndėrsa tė krishterėt pėrbėjnė rreth 9.1 pėr qind.
Islami e sheh mbulesėn si njė kod tė obligueshėm tė veshjes dhe jo njė simbol fetar qė i shfaqė dikujt pėrkatėsinė.
Statusi i gruas nė Islam ėshtė shpesh cak i sulmeve nė mediat laike, me shumė duke e pėrmendur veshjen islame si njė shembull i “nėnshtrimit” tė grave sipas ligjit islamik.
Megjithatė, e vėrteta ėshtė se 1400 vjet mė parė, Islami i ka njohur tė drejtat e grave nė njė mėnyrė qė i jep atyre mbrojtjen mė tė madhe dhe i respekton, njė kombinim qė sistemet tjera dėshtojnė pėr tė ofruar.
Islami i ka dhėnė atyre lirinė e shprehjes, pjesėmarrjen nė politikė, nė biznes dhe tė drejtat financiare, dhe kėrkon nga pjesa tjetėr e shoqėrisė pėr t’i nderuar ato me njė nderim tė lartė dhe t'u ofrojė atyre respektin e duhur si nėna, motra, gra dhe bija.

Pėrktheu nga anglishtja: Mexhid Yvejsi, Gjakovė

=============================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
NGA PLEJBOJI KTHEHET NĖ ISLAM
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: