prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 STUDIUES TĖ SHQUAR DEKLARUAN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: STUDIUES TĖ SHQUAR DEKLARUAN   Sat Jul 05, 2014 11:57 pm

Studiues tė shquar deklaruan se “Halifati i ISIS-it ėshtė i 'pavlefshėm'

Bashkimi Ndėrkombėtar i Dijetarėve Myslimanė, udhėhequr nga dijetari me ndikim Sunni, Dr. Jusuf el-Kardavi, lėshoi njė deklaratė tė premten nė lidhje me deklaratėn e fundit tė njė "Halifati" nga Shteti Islamik i Irakut dhe Levant (ISIS).
Bashkimi Ndėrkombėtar i Dijetarėve Myslimanė tha se deklarata pėr Halifat ėshtė "e pavlefshme" dhe "i mungojnė standardet realiste dhe tė ligjshme." Ai paralajmėroi pėr pasojat serioze tė deklaratės nė tė dy vendet, pėr myslimanėt sunni nė Irak dhe revolucionin nė Siri.
Bashkimi Ndėrkombėtar i Dijetarėve Myslimanė ka pėrcaktuar konceptin e halifatit nga ana gjuhėsore dhe fetare. Kreu i Ummetit Musliman duhet tė jetė "njė pėrfaqėsues" i popullit, i zgjedhur prej popullit si udhėheqės ose pėrfaqėsues i tyre.
"Vetėm njoftimi i thjeshtė nuk ėshtė i mjaftueshėm pėr tė krijuar njė halifat," thuhet nė kėtė deklaratė.
Dijetarėt hodhėn poshtė argumentet e ISIS-it lidhur me tė ashtuquajturin "Shtet Islamik" tė saj, duke theksuar se, "Tė gjitha punėt e praktikės politike tė shtetit dhe ato fetare duhet tė bazohen nė Shura (konsultim)." Ata kanė cituar dėshmi nga teksti i Kur'anit dhe Sunneti (shembulli i Profetit Muhammed (a.s.), pėr tė theksuar konceptin e Shura-s, nė Islam. Deklarata e Bashkimit Ndėrkombėtar tė Dijetarėve Myslimanė iu referua, gjithashtu, halifėve tė parė muslimanė, duke theksuar se ata janė zgjedhur nga Shura, jo tė vetė-emėruar apo tė vetė-zgjedhur.
Ai paralajmėroi se shpallja e ISIS-it " i shėrben armiqėve tė revolucionit nė Siri dhe Irak,", tė cilėt mbrojnė kėrkesat legjitime tė popullit tė tyre. Pėr mė tepėr, Bashkimi Ndėrkombėtar i Dijetarėve Myslimanė ka akuzuar ISIS-in pėr "rrėmbimin e revolucionit tė Irakut", nė tė cilėn sunnitė e tė gjitha ngjyrave janė duke marrė pjesė, duke shtuar se pėr tė gjitha lėvizjet islame nė botė shpallja e halifatit ėshtė "e papranueshme".
"Lidhja e konceptit tė halifatit nga njė organizatė e njohur ekstremiste nuk i shėrben Islamit," thanė dijetarėt ".
Ata pėrfunduan duke theksuar se koncepti i halifatit ėshtė me "rėndėsi tė madhe" pėr tė gjithė muslimanėt, por kėrkon "konsensus midis myslimanėve nė mbarė botėn nė lidhje me formėn dhe pėrmbajtjen e tij."


=============================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
STUDIUES TĖ SHQUAR DEKLARUAN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» INTERVISTĖ ME SHKRIMTARIN E SHQUAR IBRAHIM KADRIUN
» Mihal Grameno patriot dhe publicist i shquar
» Hilmi Saraēi: Aziz Zhilivoda luftėtar dhe udhėheqės i shquar pėr Shqipėrinė etnike (1912 - 1994) (VI)
» Flet gazetari i njohur dhe komentatori i shquar i futbollit shqiptar Profesor Ismet Bellova
» Dr. Don Lush Gjergji (biografi me i shquar i Nene Terezes)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: