prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 KUR'ANI SHUMĖ MĖ PĖRPARA SE SHKENCA MODERNE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: KUR'ANI SHUMĖ MĖ PĖRPARA SE SHKENCA MODERNE   Tue Jul 08, 2014 2:10 am

Kur'ani shumė mė pėrpara se shkenca moderne

Dijetar i shquar i Irakut, profesor Hamid Al Naimi, nė Universitetin Sharxhah, duke dhėnė njė ligjėratė pėr Ēmimin Ndėrkombėtar tė Kur'anit tė Shenjtė nė Dubai ka shpjeguar nė detaje se si Kur'ani i Shenjtė ėshtė shumė mė pėrpara se shkenca moderne nė zbulimin e fakteve.
Ai tha se shumė zbulime tė fundit tė bėra nga shkenca moderne janė pėrmendur nė Kur'an, tė shpallura mbi 1.400 vjet mė parė.
Universi po zgjerohet, dhe do tė vijė nė njė fund dhe do tė vdes si tė gjitha krijesat. Kjo ėshtė njė nga shumė faktet e mrekullueshme tė universit tonė - tė pėrmendura nė Kur’anin e Shenjtė – thuhet gjatė ligjėratės sė tretė tė programit kulturor pėr Ēmimin Ndėrkombėtar tė Kur'anit tė Shenjtė nė Dubai, mbajtur tė martėn nė mbrėmje.
Ligjėrata gjurmon, hulumton, udhėtimin e universit siē ėshtė pėrmendur nė Kur’an, sipas raportit tė Ahmed Shaaban tė botuar nė Khaleej Times.
Duke iu referuar teorisė sė Big Bengut, e cila ėshtė propozuar pėr herė tė parė nė vitin 1927, Dr. Al Naimi ka cituar ajetin nė suren El-Enbija, 21:30 tė Kur’anit: "A nuk e dinė mohuesit se qiejt dhe Toka kanė qenė njė e tėrė? Pastaj Ne e ndamė dhe e bėmė nga uji ēdo gjė tė gjallė! Akoma nuk besoni ?”
Pėr elaborimin e ajetit, Dr. Al Naimi ka thėnė: "Allahu i Plotfuqishėm thotė se universi ishte 'njė entitet' i materialeve dhe energjisė qė 'ndau' nė atomet dhe elektronet - zhurmė e madhe - pastaj nė nebulas tė gazit dhe pluhurit, nga tė cilat graviteti formojė galaktikat me miliarda yje nė to, dhe dielli ynė ėshtė vetėm njė nga kėto yje. "
Dr. Al Naimi, i cili ėshtė, gjithashtu, Dekan i Kolegjit tė Shkencave, tha se toka, e cila ėshtė konsideruar si njė krijesė e gjallė nga gjeologėt, ėshtė i vetmi planet i banueshėm qė Allahu e ka pėrgatitur pėr tė gjitha llojet e gjallesave.
"Toka, (qė ėshtė) jo shumė e nxehtė apo e ftohtė si planete tė tjera, ėshtė e mbrojtur me 27 mburoja, duke pėrfshirė atmosferėn dhe njė fuqi magnetike, sikur pėrmendet nė Kur’an, 16:81; ku shkruan:
" All-llahu ka bėrė pėr ju, Ai ka krijuar, hijet ' "tha ai.
Duke cituar ajetin 7 tė surės 51 tė Kur’anit, ai ka thėnė: " (Betohem) pėr qiellin e stolisur me yje” 'Shkenca ka provuar se nuk ka hapėsirė tė vetėm nė univers dhe tė gjitha objektet janė tė endura fort. E ashtuquajtura hapėsirė ėshtė e mbushur vėrtetė me gaz dhe pluhur, dhe ēdo objekt noton nė njė orbitė tė caktuar me ekuilibėr nė univers, siē pohohet nė Kur’an, 36:41, ku shkruan: "Me tė vėrtetė Allahu mban ekuilibrin e qiejve dhe tė Tokės qė tė mos shkatėrrohen!”
Dr. Al Naimi tha se universi pėrfshin miliarda galaktika dhe mė i afėrt i tyre pėr ne ėshtė triliona kilometra larg. "Ēdo galaktikė pėrmban 100 miliardė yje, dhe dielli jonė, i cili ėshtė krijuar pesė miliardė vjet mė parė, ėshtė njė. Si mund njė univers i tillė aq i madh mund tė jetė krijuar nga kaosi?"
Dr. Al Naimi tha se universi po zgjerohet siē pohon edhe Kur’ani nė suren 51, ajeti 47, ku shkruan: ". Dhe Ne kemi ndėrtuar qiellin me fuqinė Tonė dhe me siguri Ne me tė vėrtetė e zgjerojmė atė."
Kjo dėshmon Bing Bengun e parė tė madh. Nė tė vėrtetė, gjithėsia gjithmonė ėshtė zgjeruar."
Universi, tha Dr. Al Naimi, njė ditė do tė vdes, njė "vdekje e pamohueshme" dhe pėrmendi Kur’anin, suren 53, ajeti 1, ku shkruan:
" Betohen nė yllin kur perėndon.'
"Kėto rėnie si dhe vdekja e yjeve kthehet nė vrima tė zeza, tė cilat pengojnė gjithēka nga ikja dhe pėrfshijnė universin me gravitetit e saj siē ėshtė pėrmendur nė Kur’an, nė suren 81, ajetet 15-16, ku shkruan: “Betohem nė yjet, planetet, qė tėrhiqen, qė lindin dhe perėndojnė.”
"Universi, ashtu si qeniet e gjalla, rritet, rriten, vjetrohet, vjetrohen, dhe 'drejtohet ' drejt fundit tė tij, siē ėshtė pėrmendur nė Kur’an nė suren 21, nė ajetin 104, ku shkruan: "Atė ditė, Ne do ta palosim qiellin, ashtu siē paloset letra e librit. Ashtu siē e filluam krijimin e parė, Ne do ta pėrsėrisim atė. Ky ėshtė premtim Ynė, Ne do ta bėjmė kėtė me tė vėrtetė. "

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

===========================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
KUR'ANI SHUMĖ MĖ PĖRPARA SE SHKENCA MODERNE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Anė tė mira dhe mė shumė pasoja negative
» Shqipėria ka shumė pėrparėsi pėr turistėt evropianė
» Besi Bekteshi: Falja nuk ėshtė kulturė e demokracisė shqiptare, por standard qė nuk do ta plotėsojmė edhe pėr shumė vite
» Kush Tradhėton mė shumė Femra apo Mashkulli ?
» Albert Zholi: Diogjeni, dhe filozofia moderne

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: