prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 MUSLIMANIN ANGLEZ E VIZITOJNĖ ME QINDRA VETĖ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: MUSLIMANIN ANGLEZ E VIZITOJNĖ ME QINDRA VETĖ   Fri Jul 11, 2014 12:54 am

Muslimanin anglez e vizitojnė me qindra vetė

Peter Chatfield, i cili ėshtė duke vdekur nga kanceri, e vizituan mbi 400 vetė pas apelit nė Botėn Myslimane pėrmes mediave sociale.
Muslimani anglez i konvertuar, Peter Chatfield, po mbahet nė Queens Hospital, Sahara Ward B5, pėr shkak tė kancerit nė shpinė qė e ka lėnė atė paralizuar nga gjoksi e poshtė. Mjekėt i kanė dhėnė atij njė vlerėsim se i kanė mbetur pėr tė jetuar edhe gjashtė muaj.
Peter Chatfield i bėri thirrje vėllezėrve muslimanė t’i jenė pėr rreth, afėr, pėr njė kohė tė caktuar, pasi ai nuk ka shumė miq muslimanė.
Pėrgjigja qė ai mori ishte e mahnitshme. Jo shumė kohė pas mesazhit, qė po pėrhapet me anė tė mediave sociale, qindra myslimanė nga tė gjitha shtresat shkojnė pėr tė vizituar Pjetrin nė spital.
"Unė jam i bekuar me tė vėrtetė," Pjetri u citua tė thoshte nga Ilmfeed. "Unė nuk e kthejnė askėnd. Nė ditėt e fundit kam pasur mbi 400 vizitorė. Ėshtė mrekulli dhe unė jam shumė i kėnaqur dhe po ndjehen i bekuar sepse po ndjehem kaq i dashur. Kjo ėshtė gjėja mė e rėndėsishme kėtu - Dashuria "
Pjetri ka pranuar njė pėrgjigje tė habitshme nga ftesa e tij pėr komunitetin musliman. Njė vizitor erdhi me aeroplan nga Riadi, i Arabisė Saudite, vetėm pėr t’a vizituar atė dhe u kthye pėrsėri me aeroplan pėr nė Rijad. Njė ditė mė parė, njė familje nga Pensilvania, SHBA, erdhi pėr tė harxhuar disa kohė me tė.
Pjetri i tha: "Unė e di unė nuk kam kohė tė gjatė, unė jam gati pėr tė shkuar dhe unė shpresoj se nėse dikend e kam lėnduar ose mėrzitur, ju lutem tė mė falin, para se unė tė largohet nga ju tė gjithė."
"A jam duke u frikėsuar qė po e lė jetėn? Jo, unė jam nė paqe dhe i rrethuar aq shumė dashuri. Nė fakt, po mė duhet qė tė bllokojė pėrkohėsisht telefonin tim, sepse unė nuk po kam mundėsi t’i pėrgjigjem telefonatave dhe mesazheve tė shumta qė marrė. Unė nuk kam pasur asnjė moment tė dyshimit se ku unė jam duke shkuar. Bekuar qofshin ata qė mė vizitojnė mua ".
Ai shtoi, "Unė uroj tė gjithėve kėtu njė shėrim tė shpejtė. Ka shumė pėr tė mėsuar nė lidhje me natyrėn e njeriut dhe jetėn. Disa njerėz nuk vizitohen nga asnjėri, nga askush, kurse unė kam me qindra vizitorė. "
"Ėshtė kaq e trishtueshme, por i tillė ėshtė realiteti i jetės. Njerėzit duhet tė shpenzojnė pak kohė me tė dashurit e tyre - duke bėrė gjėra tė rėndėsishme nė jetė -. Kjo ėshtė shumė mė shumė se vetėm duke punuar, duke ngrėnė, duke fjetur rutinė pėr 60 apo 70 vjet "

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
===========================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
MUSLIMANIN ANGLEZ E VIZITOJNĖ ME QINDRA VETĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Krimet e komunizmit / Bilbil Klosi, gjykatėsi komunist qė dha shekuj burg dhe u mori jetėn qindra antikomunistėve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: