prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 KUR'ANI NĖ DISPOZICION NĖ 72 GJUHĖ...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: KUR'ANI NĖ DISPOZICION NĖ 72 GJUHĖ...   Fri Jul 11, 2014 1:54 am

Kur’ani nė dispozicion nė 72 gjuhė nė Xhaminė e Mekkes

Mbretėria e Arabisė Saudite, pothuajse, e ka pėrfunduar marrėveshjen me kohė, pėr kėndimin e Kur’anit nė Xhaminė e Madhe tė Mekės gjatė muajit tė Ramazanit. Kur'ani tani ėshtė nė dispozicion nė 72 gjuhė tė ndryshme tė huaja.
"Ne kemi zhvilluar njė sistem tė teknologjisė qė ēdo pėrdorues i smartphone me njė aplikim, ēdo lexues mund tė pėrdorė pėr tė shkarkuar programet e Kur'anin brenda nė Xhaminė e Madhe nė gjuhėn e zgjedhur," Ali Hamid Al Nafxhi, njė zyrtar i lartė nė Kryesinė e Kėshillit tė Xhamisė sė Madhe nė Mekke, i tha agjencisė Arab News. “Kur'ani, sė bashku me komentim dhe pėrkthim, ėshtė nė dispozicion pėr shkarkim nė shumicėn e gjuhėve tė mėdha tė botės, duke pėrfshirė edhe gjuhėt Sinhalese, Telugu, Somaleze dhe kineze," tha ai.
Numri i rafteve ėshtė dyfishuar pėr tė pėrfshirė sa mė shumė hapėsirė pėr ruajtjen e librit tė shenjtė. "Numri i rafteve brenda Xhamisė sė Madhe ėshtė rritur nė 4.000 rafte, tė cilat pėrmbajnė 950.000 kopje tė Kur’anit nė gjuhė tė ndryshme pėr besimtarėt pėr tė lexuar," ai tha.
Gjashtė imamė janė emėruar pėr tė udhėhequr namazin e taravisė dhe namazin e sabahut, tė cilėt janė: Abdurrahman Al-Sudais, Saud Al-Shuraim, Abdullah Al-Xhuhani, Maher Al-Muaikli, Halid Al-Hamdi dhe Bandar Balilah.
Imami Al-Sudais do tė udhėheqė namazin e taravisė gjatė tėrė Ramazanit dhe me te do bėhet hatme, do tė kėndohet krejt Kur’ani.
Masat e sigurisė janė nė ēdo vend pėr t’u pėrballuar me fluksin e haxhinjve, ka 2.000 kamera survejimi tė instaluara nė pikat strategjike nė brendėsi tė Xhamisė sė Madhe dhe zonėn qendrore nė Mekke pėr tė monitoruar turmat, sipas zyrtarėve tė policisė.
Shefi Rajonal i Policisė sė Mekkės, Gjeneral Major, Abdulaziz Al-Asoli tha nė njė konferencė pėr shtyp se njė vėmendje e veēantė do t'i kushtohet menaxhimit tė turmave brenda nė xhami.
Zyrtarėt e policisė sė trafikut njoftuan, gjithashtu, se lėvizja e automjeteve do tė ndalohet rreptėsisht gjatė muajit Ramazan pėr tė lehtėsuar lėvizjen e kėmbėsorėve.

Burimi: Arab News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

=========================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
KUR'ANI NĖ DISPOZICION NĖ 72 GJUHĖ...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Niko Stylos: Gjuha e ilirėve - gjuhė e shqiptarėve
» Fotaq Andrea: Ne duhet tė flasim me gjuhėn e shqiptarizmės e tė kulturės sonė tė lashtė
» Kongresi i Gjuhės Shqipe 1972-ėshtė i skaduar
» Dorėshkrimi i librit tė Hysen Kėqikut nė gjuhėn rumune
» DY LIBRA TĖ SHKRIMTARIT PILO ZYBA, NĖ GJUHĖN GREKE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: