prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 USHTARĖT E UKRAINĖS DĖSHIROJNĖ KUR'ANIN DHE USHQIM HALLALL

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: USHTARĖT E UKRAINĖS DĖSHIROJNĖ KUR'ANIN DHE USHQIM HALLALL   Fri Jul 11, 2014 2:18 am

Ushtarėt e Ukrainės dėshirojnė Kur’anin dhe ushqim hallall

Ushtarėt myslimanė tė Ukrainės qė shėrbejnė nė Gardėn Kombėtare tė Ukrainės kanė apeluar tek Administrata Fetare e Muslimanėve tė Ukrainės pėr t’iu siguruar atyre kopje tė Kur’anit Fisnik dhe ushqim hallall gjatė muajit tė shenjtė tė Ramazanit.
Kėrkesa u bė publike nė njė postim nė Facebook nga Administrata Fetare e Muslimanėve tė Ukrainės.
"Muslimanėt e Ukrainės falėnderojnė tė gjithė ata qė nuk janė indiferentė dhe qė ndihmojnė Ushtrinė e Ukrainės", thuhet nė postimin nga administrata, e cituar nga Agjencia e Lajmeve Kirim tė premten, mė 4 korrik 2014.
"Dashuria pėr tė afėrmin dhe ndihma e ndėrsjelltė forcon popullin e lirė tė Ukrainės dhe njerėzit e besimeve tė ndryshme qė e duan Ukrainėn."
Pas vuri nė dukje se ka aktualisht 10 ushtarė myslimanė qė shėrbejnė nė ushtri afėr qytetit ukrainas tė Slavianskit, i cili ka qenė skena e njė tėrheqje pro-ruse, pasi forcat e Ukrainės rifituan pozitat kyēe nė qytetin lindor.
Nė pėrgjigje tė kėrkesės sė ushtarėve, muslimanėt e Qendrės Kulturore Islame nė kryeqytetin ukrainas, Kiev, sė bashku me vullnetarė tė tjerė kanė mbledhur Kur’anė, por dhe sende ushqimore dhe i dėrgoi nė vijėn e frontit.
Nė vitin 2012, kur rreth 500.000 myslimanė jetonin nė Ukrainė dhe rreth 300.000 prej tyre ishin tatarė tė Krimesė. Sot, Islami, myslimanėt, janė pakica mė e madhe fetare nė Ukrainė, pas pjestarėve tė ndryshėm tė krishterėsh.
Nė regjistrimin e vitit 2000, Ukraina ishte shtėpia pėr 248.193 banorė tatarė tė Krimesė, 73.304 tatarė tė Vollgės, 45.176 azerė, 12.353 Uzbekė, 8.844 turqė, 6.575 arabė, dhe 5,526 kazakė.
Sipas Kėshillit tė Autoriteteve Fetare tė Muslimanėve tė Ukrainės, Ukraina nė vitin 2009 kishte dy milionė banorė myslimanė.

Burimi: OnIslam.net
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
=============================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
USHTARĖT E UKRAINĖS DĖSHIROJNĖ KUR'ANIN DHE USHQIM HALLALL
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Rush Dragu:E KREMTJA PĖR USHTARĖT E KTHYER NGA LUFTA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: