prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 DORĖSHKRIME TĖ KUR'ANIT...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: DORĖSHKRIME TĖ KUR'ANIT...   Fri Jul 11, 2014 11:46 pm

Dorėshkrime tė Kur'anit nga 48 vende ekspozohen nė Stamboll

Dorėshkrime tė Kur’anit, sė bashku me ato tė shkruara nė disa gjuhė janė ekspozuar nė Stamboll, gjatė muajit tė shenjtė tė Ramazanit, muajit kur Kur’ani ishte shpallur, zbuluar pėr herė tė parė nga Allahu.
Organizuar nga Insan Publications, ekspozita mirėpret disa dorėshkrime tė Kur’anit tė vlefshme, duke pėrfshirė edhe njė nga mė tė ēmuarit prej tyre, njė kopje tė Kur'anit tė Uthmanit, halifit tė tretė tė myslimanėve, i cili ishte vrarė gjatė leximit tė Kur'anit.
Kopja e Kur'anit e Uthmanit ėshtė publikuar nga Qendra Kėrkimore pėr Historinė Islame Artin dhe Kulturėn (IRCICA). Njė tjetėr pjesė e vlefshme e ekspozitės ėshtė Kur’ani i botuar nga Ahmed Karahisari, njė dijetar i respektuar mysliman.
Kur’ani mė i vjetėr i paraqitur ėshtė 300 vjet i vjetėr, i cili ėshtė i pranishėm sė bashku me Kur’anin, por nė 48 gjuhė nga 78 vende. Gjuhė tė ndryshme, qė nga gjuha koreane dhe zulu deri tek gjuha nė Kashmir dhe Telugu.
Koordinator i ekspozitės, Junus Ipek (Peja) tha:
"Ne po paraqesim Kur’anė tė ndryshėm pėr popullin pėr tė ndjerė kėnaqėsi shpirtėrore duke i parė me sy Kur’anėt. Janė paraqitur Kur’anė tė ndryshėm, nė gjuhė tė ndryshme, duke filluar nga ato qė fliten nė Indi deri tek ujgurėt. Ornamentarėt dhe kaligrafėt janė paraqitur, gjithashtu, nė kėt ngjarje fetrare-kulturore-shpirtėrore. "
Ekspozita ėshtė hapur nė qendėr tė Moi Art Hall tė Stambollit dhe do tė qėndrojė e hapur gjatė muajit tė Ramazanit.

Burimi: World Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
==================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
DORĖSHKRIME TĖ KUR'ANIT...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shkrime nga Xun Ēetta:Ndodhi edhe kjo
» Mentor Thaqi:NĖ PĖRKUJTIM TĖ MASAKRĖS SĖ BELEGUT TĖ DEĒANIT DHE GJITHĖ MASAKRAVE NĖ ATDHEUN TIM,NDERIM!!!
» Denimi i Smajl Haradinajt dhe Lėvizjes Nacional-ēli­ri­mtare e Kosovės - Grupi i deēanit
» Enver Bytyēi:Shkrime dhe komente
» Shkrime nga Fatmir Terziu:NJĖ ROMAN ME SHIJEN E OSCAR WILDE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: