prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 19 TIFOZĖ TĖ FUTBOLLIT E PRANOJNĖ ISLAMIN NĖ BRAZIL

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: 19 TIFOZĖ TĖ FUTBOLLIT E PRANOJNĖ ISLAMIN NĖ BRAZIL   Sat Jul 12, 2014 3:26 am

19 tifozė tė futbollit e pranojnė Islamin nė Brazil

Duke iu pėrgjigjur thirrjes sė Islamit, 19 tifozė tė futbollit qė ndjekin Kupėn e Botės, Brazil 2014, janė konvertuar nė Islam pas takimit me ekipet e Davetit tė pėrhapur nė tė gjithė vendin e sambave gjatė muajit tė kaluar.
Qė nga fillimi i Kupės sė Botės, ėshtė rritur numri i besimtarėve nga kombe tė ndryshme qė kanė pėrqafuar fenė Islame. Numri i tyre tani ėshtė 19 tifozė anglezė, spanjollė dhe brazilianė, kėshtu deklaroi pėr Agjencinė Anadolu, Shejh Halid el-Teki, Kryetari i Kėshillit tė Lartė tė Imamėve dhe i Ēėshtjeve Fetare.
"Tre tifozė tė futbollit, duke pėrfshirė njė anglezė, njė spanjoll dhe njė brazilian e kanė deklaruar Fjalėn e Dėshmisė (Shehadetin) para disa ditėsh, mbasi ishin njoftuar rreth mėsimeve tė Islamit nga fushata e organizuar nga Kėshilli i Davetit.
Gjatė kėtyre ditėve, sa po zhvillohen ndeshjet pėr Kupėn e Botės, njė numėr nė rritje i brazilianėve i janė pėrgjigjur thirrjes pėr tė pranuar Islamin, pėr tė zgjedhur, pėr tė pranuar mesazhin e besimit me rritjen mė tė shpejtė nė botė.
Nė fillim tė muajit, Grupi i Davetit njoftoi se njė libėr i veēantė, njė udhėzues ėshtė botuar nė Brazil pėr tifozėt myslimanė me rastin e Kupės sė Botės, 2014 FIFA.
Libri i titulluar "Salam Brasil (Pėrshėndetje Brazil) ėshtė botuar nė 65.000 kopje, dhe ka 32 faqe. Libri ėshtė publikuar nga Bashkimi i Shoqatave Islamike tė Brazilit nė bashkėpunim me ambasadėn Omanit nė kėtė vend tė Amerikės sė Jugut.
Sė bashku me tre tifozėt qė e pėrqafuan fenė Islame gjatė zhvillimit tė Kupės sė Botės nė Brazil, Islamin e kanė pranuar edhe gjashtėmbėdhjetė tifozė tė tjerė nga kombe tė ndryshme, tha Shejh Halid el-Teki, Kryetari i Kėshillit tė Lartė tė Imamėve dhe i Ēėshtjeve Fetare.
Sipas regjistrimit tė vitit 2001 nė Brazil jetonin 27.239 muslimanė.
Megjithatė, Federata Islame e Brazilit pretendon se tani jetojnė rreth njė milion e gjysmė.
Eksperti pėr ēėshtje Islame, Paulo Pinto, i Universitetit Federal nė Fuminense, ka vlerėsuar se Brazili ėshtė shtėpi pėr rreth njė milion muslimanė.
Pa numėr tė konfirmuar tė muslimanėve, treguesi mė i mirė i rritjes sė Islamit nė Brazil ėshtė rritja e shpejtė e numrit tė xhamive.
Tani nė Brazil ka 127 xhami, katėr herė mė shumė sa kishte nė vitin 2000.

Burimi: OnIslam
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
=====================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
19 TIFOZĖ TĖ FUTBOLLIT E PRANOJNĖ ISLAMIN NĖ BRAZIL
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: