prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PROTESTA NĖ NJU JORK ....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: PROTESTA NĖ NJU JORK ....   Sun Jul 13, 2014 1:04 am

Protestė nė qytetin e Nju Jorkut kundėr agresionit izraelit nė Gaza

Mijėra njerėz u mblodhėn pranė Misionit tė Izraelit nė Kombet e Bashkuara nė Nju Jork tė mėrkurėn pėr tė protestuar pėr krimet e Izraelit kundėr palestinezėve.
Protestues nga komunitete tė ndryshme, duke pėrfshirė edhe njė grup i hebrenjve anti-izraelitė morėn pjesė nė kėtė tubim-protestė.
Agi Smith, banore e New Yorkut, tha se ishte e neveritur me veprimet e Izraelit nė Palestinėn e okupuar.
"Unė kundėrshtojė sulmet barbare mbi popullin e Palestinės nga ana e ushtrisė sė Izraelit," tha ajo pėr Press TV. "Izraeli nuk dėshiron paqe."
Njė numėr i madh i zyrtarėve tė Departamentit tė Policisė sė New Yorkut (NYPD) ishin tė pranishėm pėr tė shpėrndarė turmėn. Nė njė moment, policėt bllokuan njė njeri i cili kalojė nė protestė nė motor, policėt e rrėxuan pėr tokė dhe e arrestuan.
Anėtarėt e ekipit Press TV-sė janė shtyrė nė mėnyrė tė pėrsėritur disa herė nga oficerė Departamentit tė Policisė sė New Yorkut ( NYPD) ndėrsa ata pėrpiqeshin pėr tė regjistruar ngjarjen.
Protestuesit kritikuan, gjithashtu, organizatat e medieve tė mėdha nė SHBA pėr njėanshmėrinė apo nė favor tė Izraelit, gjatė mbulimit tė konfliktit izraelito-palestinez.
Ata marshuan nga Misioni i Izraelit deri Selinė e Korparatės News Corporation, pronari i FOX News nė SHBA dhe i Sky News nė Britani.
Kryesisht, mediat janė "shumė tė njėanshme kundėr popullit tė Palestinės dhe ata nuk janė duke paraqitur rezistencėn dhe vuajtjet e popullit palestinez," tha Iv Nibunco, i cili drejton njė grup tė studentėve nga Filipine nė qytetin New York.
Afėr 80 palestinezė janė vrarė dhe mbi 500 tė tjerė u plagosėn qė kur Izraeli filloi tė ashtuquajturit ”Operacioni mbrojtės” kundėr Rripit tė Gazės mė 8 korrik 2014
Mė 2 korrik 2014, njė grup i izraelitėve ultra tė djathtė torturuan dhe vranė njė tė ri palestinez, thuhet nė hakmarrje pėr tre izraelitėt tė tė zhdukur qė u gjetėn tė vrarė nė fund tė qershorit.
Nuk ka ende asnjė provė se kush i vrau tre izraelitėt. Megjithatė, gjashtė izraelitė janė arrestuar pėr vrasjen e njė tė riu palestinez.
Qeveria izraelite pėr kėtė incident ka arrestuar me dhunė qindra palestinezė, ka bastisur mijėra shtėpi, dhe ka ftuar deri nė 40.000 trupa rezervė pėr t'u pėrgatitur pėr njė pushtim tė tėrėsishėm tė territorit tė Gazės.


Burimi: Press TV

===========================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
PROTESTA NĖ NJU JORK ....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gjergj Kabashi: Revoltė shqiptare apo "protesta arabe" kundėr aksionit policor "Monstrum" nė Shkup

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: