prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 E PRANOI ISLAMIN DHE PO AGJĖRON RAMAZANIN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: E PRANOI ISLAMIN DHE PO AGJĖRON RAMAZANIN   Mon Jul 14, 2014 12:01 am

E pranoi Islamin dhe po agjėron Ramazanin

Therly Mainit e pranoi Islamin para se tė largohet nga Filipinet nė muajin gusht tė vitit tė kaluar.
"Unė fillova rrugėn e gabuar," tha zonja Mainit, 34 vjeēare, sekretare nga qyteti Cotabato. "Unė kam mėsuar se si tė luten, lexoi Kur'anin dhe kam mė shumė njohur pėr Islamin kėtė vit."
Prindėrit e saj dhe shtatė vėllezėrit e motrat, tė gjithė katolikė, e kanė pranuar vendimin e saj. Emri i saj, tani si myslimane, ėshtė Alyssa.
"Ata e mėsuan kėtė nėpėrmjet Facebookut, tani unė jam e veshur me hixhab," tha ajo. "Ata mė thanė se unė jam e pjekur, nė moshė, pėr tė marrė vendimet e mia dhe ata do tė mė pėrkrahin pėr ēdo gjė qė mė bėn tė lumtur."
Qė nga muaji maj, zonja Mainit ka ndjekur mėsimet nė gjuhėn arabe, nė Kur'an dhe nė studime Islame nė Qendrėn e Re Muslimane nė Abu Dhabi.
"Mė kujtohet takimi i parė me te nė fillim tė kėtij viti," tha mėsuesi zonjės Mainit, Dr. Nasser Raciles, njė administrator i zyrės nė Qendrėn e Re Muslimane.
"Alyssa ka mėsuar vetėm pėr Islamin kėtu nė qendėr, por unė me sa po mund tė shoh, ajo ėshtė e pėrkushtuar dhe e pasionuar pėr tė mėsuar mė shumė."
Ajo ėshtė duke e agjėruar Ramazanin e saj tė parė nė Abu Dhabi. "Burri im, i cili ėshtė njė mysliman, nuk mė detyrojė mua pėr tė pranuar Islamin, " tha ajo. "Pėr vite unė kam qenė duke kėrkuar njė lloj tė paqes sė brendshme dhe e kam e gjetur atė nė Islam. Besimi im mė ka sjellė mė afėr Allahut."

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

===============================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
E PRANOI ISLAMIN DHE PO AGJĖRON RAMAZANIN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: