prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 MIJĖRA ANGLEZĖ PROTESTOJNĖ KUNDĖR IZRAELIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: MIJĖRA ANGLEZĖ PROTESTOJNĖ KUNDĖR IZRAELIT   Mon Jul 14, 2014 12:41 am

Mijėra anglezė protestojnė nė Londėr kundėr Izraelit

Mijėra protestues janė mbledhur nė Londėr afėr ambasadės sė Izraelit, duke i bėrė thirrje qeverisė britanike dhe tė mediave pėr tė ndalur mbėshtetjen e mizorive tė Tel Avivit.
Nė mes tė zemėrimit nė rritje globale pėr bombardimet izraelite nė Gaza, mijėra londinezė kanė bllokuar plotėsisht Rrugėn Kensington, njė nga rrugėt mė tė ngarkuara nė Londėr, pėr disa orė.
Protestuesit mbanin pankarta nė tė cilat shkruante:
”Fund rrethimit” dhe ” Liri pėr Palestinėn”.
"Numri i madh i njerėzve paraqet faktin se ėshtė njė pjesė e madhe, njė pjesė e madhe e popullsisė angleze qė nuk pajtohet plotėsisht pėr atė qė qeveria e Izraelit vepron. Po ēfarė po bėnė qeveria britanike? Ajo nuk ėshtė duke bėrė asgjė, ajo nuk ka marrė ndonjė veprim. Ėshtė e rėndėsishme dhe duket qartė se njerėzit kanė ngritur zėrin e tyre. Nėse ju shikoni nė turmė do tė shihni ėshtė njė pėrzierje e popujve, aty shihni arabė, muslimanė, tė krishterė, hebrenj, njė pėrzierje e popujve, e besimeve tė ndryshme, kėshtu, qė kjo tregon, dėshmon, se kjo nuk ėshtė vetėm njė problem nė mes tė myslimanėve dhe hebrenjve, por ėshtė njė situatė pėrtej pengesave tė tilla, " tha Kerem Aliu, njė veprimtar i ri, pėr Press TV.
Mė shumė se 130 vetė, duke pėrfshirė gra dhe fėmijė, janė vrarė nė raundin e fundit tė ofensivės izraelite kundėr enklavės sė rrethuar qė nga dita e martė..
Mbi 160 palestinezė janė vrarė dhe rreth 1.200 tė tjerė u plagosėn nė ofensivėn tetė-ditore tė Izraelit nė enklavėn bregdetare, e cila pėrfundoi mė 21 nėntor, 2012.
Gaza ka qenė e bllokuar qė nga viti 2007, njė situatė qė ka shkaktuar njė rėnie tė nivelit tė jetesės, nivele tė papara tė papunėsisė dhe tė varfėrisė.

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
MIJĖRA ANGLEZĖ PROTESTOJNĖ KUNDĖR IZRAELIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Demir Krasniqi: Hoxhallarėt po protestojnė
» Sinan Kastrati:Pėr dhe "kundėr" Rugovės
» Vaksinė e re kundėr gripit tė derrave
» Trimi i pamposhtur Kapidan Marka Gjoni (1861-1925) pėrballoi ēdo sulm tė armiqve kundėr Mirditės Nga:Tomė Mrijaj
» Gjergj Kabashi: Revoltė shqiptare apo "protesta arabe" kundėr aksionit policor "Monstrum" nė Shkup

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: