prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 GRUAJA BELGE MUSLIMANE QĖ NDIHMOI 1000 PERSONA...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: GRUAJA BELGE MUSLIMANE QĖ NDIHMOI 1000 PERSONA...   Tue Jul 15, 2014 1:48 am

Gruaja belge myslimane qė ndihmoi 1000 persona tė pranojnė Islamin

Ndikuar nga miqtė e saj muslimanė dhe duke hulumtuar, studiuar fenė, Veronique Cools e ka pranuar Islamin nė njė moshė shumė tė re.
Njė belge e re myslimane qė pranoi Islamin ka ndihmuar 1000 persona tė tjerė qė tė pranojnė Islamin pasi e shndėrrojė shtėpinė e saj nė Qendrėn Islamike pėr muslimanėt belgė qė kėrkojnė pėr tė mėsuar mė shumė pėr fenė e tyre.
Ndikuar nga miqtė e saj muslimanė dhe duke hulumtuar, studiuar fenė, Veronique Cools e ka pranuar Islamin nė njė moshė shumė tė re.
Mė vonė, ajo vendosi pėr ta kthyer shtėpinė e saj nė njė Qendėr Islame pėr muslimanėt belgė qė kėrkojnė pėr tė mėsuar mė shumė pėr fenė e tyre.
Qendra e re punon pėr tė ndihmuar belgėt pėr tė kapėrcyer paragjykimet qė kanė pėr fenė Islam.
"Paragjykimet rrjedhin kur nuk keni njohuri tė duhur, tė vėrtetė, pėr Islamin, tha ajo, ndėrsa ishte duke pėrgatitur pako ushqimore pėr iftar, pėr besimtarėt myslimanėt qė kanė agjėruar, raporton World Bulletin.
"Si mysliman ne duhet tė njohim veten, tė paraqesim veten para shoqėrisė shumė mė mirė."
Pas tetė viteve tė angazhimit, tė informimit, Qendra Islame tani ka mė shumė se 1.000 anėtarė, shumica prej tyre janė femra belge.
Ajo, qendra, ėshtė, gjithashtu, e hapur pėr tė gjithė muslimanėt nė Belgjikė qė janė tė interesuar pėr tė mėsuar mė shumė pėr fenė e tyre.
Vlerėsohet se nė Belgjikė, e cila ka njė popullsi prej 10 milion banorė, ka 450.000 muslimanė belgė, rreth gjysma e tyre janė me prejardhje marokene, ndėrsa 120,000 janė me prejardhje turke.
Mė shumė se 20 pėr qind e popullsisė sė Brukselit ėshtė me origjinė muslimane nga Maroku, Turqia, Pakistani, Bangladeshi dhe vende tė tjera afrikane.
Nė kryeqytet, nė Bruksell janė 77 xhami dhe mbi 300 xhami janė nė gjithė Belgjikėn.

Burimi: OnIslam & News Agencies
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, GjakovėMbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
GRUAJA BELGE MUSLIMANE QĖ NDIHMOI 1000 PERSONA...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kėnd prej politikanėve e sundon gruaja, kush e ka amvise e kush Miss? (Foto)
» Gruaja e Tuk Jakovės: Fjalia pėr tė cilėn Enver Hoxha urdhėroi zhdukjen e tim shoqi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: