prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 GJYKATA GREKE DHE XHAMIA NĖ ATHINĖ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: GJYKATA GREKE DHE XHAMIA NĖ ATHINĖ   Tue Jul 15, 2014 11:34 pm

Gjykata greke hedh poshtė apelin pėr tė bllokuar ndėrtimin e Xhamisė nė Athinė

Asambleja e pėrgjithshme e kėshillit tė shtetit nė Greqi ka refuzuar njė apel pėr tė parandaluar ndėrtimin e njė xhamie nė kryeqytet, Athinė.
Ndėrtimi i xhamisė, e vetmja nė Athinė, pritet tė fillojė sė shpejti pasi plani ėshtė miratuar tetė muaj mė parė. Xhamia pritet tė jetė gati gjashtė muaj pas fillimit tė ndėrtimit.
Njė ndėrmarrje private do tė ndėrtojė xhaminė nė Athinė, e cila do tė kushtojė 1.292.000 $ (dollar). Xhamia do tė ndėrtohet nė tokėn qė i pėrket Marinės Greke nė Votanikos, pranė qendėr sė Athinės.
Ndėrsa planet pėr tė filluar ndėrtimin e xhamisė jani gati, ekstremi i djathtė grekė, i politikanėve tė Agimit tė Artė kanė filluar fushatėn kundėr muslimanėve dhe imigracionit.
Athina ishte dikur vendi i shumė xhamive gjatė periudhės osmane, por shumė prej kėtyre xhamive kanė qenė tė mbyllura ose tė pėrdoren pėr qėllime tė tjera, pasi Greqia u bė shtet i pavarur, sidomos pas shkėmbimit popullsisė nė mes tė krishterėve dhe myslimanėve tė Turqisė e Greqisė, shumė xhami u boshatisėn.
Megjithatė, Osmanėt janė pėrpjekur pėr tė biseduar rreth ndėrtimit tė njė xhamie nė Athinė, por kėto plane dėshtuan dy herė, herėn e parė nė vitin 1851 dhe herėn e dytė nė vitin 1890. Njė tjetėr plan i udhėhequr nga Egjipti u prish nė vitin 1934.
Planet pėr tė ndėrtuar njė Qendėr Islamike pėr Olimpiadėn e vitit 2000, tė cilat u mbajtėn nė Athinė, gjithashtu dėshtuan. Kjo, xhamia, edhe njė herė u bė njė ēėshtje me vitin 2006, por mė pas ministri i infrastrukturės, Makis Voridis ishte i gatshėm pėr tė pranuar projektin.
Megjithatė, nė muajin korrik, 2013, ofertat pėr ndėrtimin e xhamisė filluan mė nė fund, por nuk u pėlqyan nga grupet e ekstremit tė djathtė, si Agimi i Artė, tė cilėt kanė marrė pjesė nė njė numėr tė protestave tė dhunshme kundėr planeve pėr ndėrtimin e xhamisė.
Athina sot ėshtė kryeqyteti i vetėm nė Evropė qė nuk ka njė xhami zyrtare pėr banorėt e saj muslimanė.

Burimi: World Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
GJYKATA GREKE DHE XHAMIA NĖ ATHINĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Anton Quni flet pėr Gjykatėn Speciale: LDK-ja nuk do ta cenojė pozitėn ndėrkombėtare tė Kosovės
» Ibrahim D. Hoxha: Gjėmat dhe kobet greke nė Ēamėri
» DY LIBRA TĖ SHKRIMTARIT PILO ZYBA, NĖ GJUHĖN GREKE
» Sa greke ka ne Shqiperi?
» Gjykata e Apelit tė Shkodrės shpalli tė pafajshėm ish-famullitarin e Velipojės Don Marjan Ukaj

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: