prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 AUTORITETET KINEZE RAMAZANIN E NDALOJNĖ...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: AUTORITETET KINEZE RAMAZANIN E NDALOJNĖ...   Wed Jul 16, 2014 11:53 pm

Autoritetet kineze Ramazanin e ndalojnė - Muslimanėt Ramazanin e agjėrojnė

Megjithatė, pavarėsisht nga rreziqet, disa nxėnės ujgurė vazhdojnė tė agjėrojnė.
Autoritetet kineze tė provincės nė Turkestanin Lindor (Xinjiang), kanė qenė tė detyruar qė ujgurėve myslimanė t’iu prishin agjėrimin e tyre sepse agjėrimi i muajit tė shenjtė tė Ramazanit u ndalua.
Njė student musliman i universitetit, i cili dėshiron tė mbetet anonim, nė qytetin Kashgari , shpjegoi se autoritetet shtetėrore i kishin rritur kufizimet e tyre pėr respektim fetar gjatė muajit tė Ramazanit, duke pėrfshirė ndalimin e namazit, lutjeve, dhe agjėrimin.
"Kur ata e kuptojnė se ne po agjėrojmė, atėherė na detyrojnė me forcė tė prishim agjėrimin.Kur ne refuzojė pėr ta prishur agjėrimin tonė ata na kėrcėnojnė se do tė na dėbojnė dhe nuk na japin diplomėn tonė," tha studenti.
Studenti tha, gjithashtu, se dhomat e fjetjes po na kontrollohen nė kohėn e syfyrit (suhur) pėr tė zbuluar se cili ėshtė duke ngrėnė, pėr tė agjėruar! Ata qė zihen hyjnė nė listėn e zezė!
Gjatė ditės, personeli i shkollės sjellė ushqime dhe ujė pėr studentėt dhe i detyrojnė ata qė tė hanė e tė pinė pėrpara tyre.
Restorantet janė tė detyruara me forcė tė mbyllen para kohės sė iftarit, dhe ata qė nuk pranojnė me gjobė i dėnojnė.
Megjithatė, pavarėsisht nga rreziqet, disa nxėnės ujgurė vazhdojnė tė agjėrojnė.
Ujgurė janė popullsi vendase turke nė Turkestanin Lindor, dhe janė ankuar gjatė dekadave tė shtypjes fetare nga duart e autoriteteve kineze.
Agjėrimi nė muajin Ramazan ėshtė njė nga pesė shtyllat e praktikės nė Islam, dhe kėrkon qė tė gjithė muslimanėt tė cilėt janė tė aftė pėr tė agjėruar duhet tė ndėrpresin ushqimin dhe pijet nga fillimin e agimit deri nė muzg gjatė muajit hėnor tė Ramazanit.

Burimi: World Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
====================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
AUTORITETET KINEZE RAMAZANIN E NDALOJNĖ...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: