prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SINAGOGA E LONDRĖS FTON PĖR IFTAR...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: SINAGOGA E LONDRĖS FTON PĖR IFTAR...   Fri Jul 18, 2014 12:17 am

Sinagoga e Londrės fton pėr iftar nė Ramazan

Ftesa u pa nga udhėheqėsit fetarė si njė letėr e paqes, tolerancės dhe bashkėjetesės.

Londėr –
Rast i parė i kėtij lloji, myslimanėt nė Veri Perėndim tė Londrės tė ftohen pėr iftar nė njė sinagogė hebreje, pėr tė pėrhapur mesazhin e paqes, tolerancės dhe bashkėjetesės.
Kjo ėshtė hera e parė nė njė sinagogė dhe kjo ėshtė njė pėrvojė e mrekullueshme, "tha Hamza pėr radion 17 BBC Radio 5.
" Mė ėshtė thėnė se vėrtetė ka shpresė dhe paqe nė njerėzi ... dhe unė e pranova mrekullisht," shtoi ai.
Hamza ėshtė njėri prej muslimanėve tė Londrės tė cilėt u ka shėrbyer ushqimin e iftarit nė Sinagogun Golders Green.
Ftesa u pa nga udhėheqėsit fetarė si njė letėr e paqes, tolerancės dhe bashkėjetesės.
" Emri im Nabila dhe unė jam njė shkrimtar dhe kjo ėshtė hera e parė, nė tė vėrtetė, qė unė kam ardhur nė njė sinagogė dhe kjo ėshtė nė tė vėrtetė diēka e veēantė," tha njė tjetėr musliman pjesėmarrės nė iftar.
Anglia ėshtė vendi i njė komuniteti musliman prej gati 2.7 milionė.
Ramazani, muaji i shenjtė nė kalendarin islamik, bie kėtė vit nė mes e diel, 29 Qer, dhe 28 korrik 2014.
Nė muajin Ramazan, muslimanėt e rritur abstenojnė nga ushqimi, pija, duhani dhe marrėdhėniet seksuale nga agimi i diellit deri nė perėndim tė diellit.
Tė sėmurėt dhe ata qė udhėtojnė janė tė liruar nga agjėrimi veēanėrisht, nėse kjo paraqet rreziqe shėndetėsore.
Pėrreth botės, myslimanėt e respektojnė muajin e Ramazanit me njė rend tė ritualeve tradicionale, duke pėrfshirė mbledhjen e familjes nė kohėn e iftarit, mėsimet fetare, lutje tė veēanta nė mbrėmje dhe duke ndihmuar tė varfėrit.

Burim: OnIslam & News Agencies
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
SINAGOGA E LONDRĖS FTON PĖR IFTAR...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Tė dehurit "pushtojnė" rrugėt e Londrės
» Liman Zogaj:Engjėlli qė na fton tė zgjohemi nga gjumi letargjik

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: