prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 HINDUSĖT AGJĖROJNĖ RAMAZANIN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: HINDUSĖT AGJĖROJNĖ RAMAZANIN   Sat Jul 26, 2014 5:54 am

Hindusėt agjėrojnė Ramazanin

Pėr shumicėn e komunitetin hindu nė Indi, Ramazani ėshtė i lidhur me ushqimet e shijshme qė ata i shijojnė me miqtė e tyre muslimanė.
Ēdo vit, myslimanėt e Indisė si tė fillojnė pėrgatitjet pėr agjėrimin e Ramazanit, shumė hindusė pėr tė respektuar muajin e agjėrimit, Ramazanin, ndajnė kėto pėrgatitje dhe marrin pjesė nė agjėrim gjatė muajit tė shenjtė jo vetėm pėr myslimanėt, por edhe pėr shumė hindusė.
"Unė kam agjėruar muajin e Ramazanit pėr gjatė 14 vitet e fundit. Agjėrimi mė jep forcė tė brendshme, "tha pėr OnIslam.net, Sunil Shrivastava nga qyteti Vidisha nė Indinė qendrore.
"Unė kam qenė i frymėzuar nga ana e pėrkushtimin tė njėrit prej miqėve tė mi muslimanė, i cili ėshtė njė mysliman i devotshėm. Unė mendova se ėshtė mirė ta respektojė mikun tim tė paktėn duke agjėruar njė ditė nė shenjė solidariteti me shokun tim. Por pas agjėrimit tė njė ditė, u ndjeva aq mirė qė unė fillova tė agjėrojė rregullisht gjatė tėrė muajit tė shenjtė. "
Ai mė tej tha se familja e tij nuk ėshtė kundėr vendimit tė tij dhe ata e pėrkrahin atė.
Pėr Mehul Kumar, banor i rrethit Raisen nė shtetin qendror indian tė Madhya Pradesh, Ramazani ėshtė diēka qė i mėsoi atij disiplinėn.
Ai filloi me agjėruar para nėntė viteve, kur atė e kishte kėshilluar njė hoxhė, imam, duke i thėnė: Nėse dėshiron me qenė i shėndetshėm – agjėroni.
"I kam agjėruar disa ditė gjatė Ramazanit pėr herė tė parė dhe nė vend qė tė ndihem i uritur dhe i lodhur, unė gjeta forcėn time tė brendshme. Dhe pastaj agjėrimi im u bė i rregullt pėr mua, "tha ai pėr OnIslam.net.
”Pėr tri vitet e fundit, unė kam agjėruar tėrė Ramazanin.”
Edhe djali i tij, i cili ėshtė 17 vjeēar, ka filluar agjėrimin e muajit tė shenjtė Ramazan.
Nė muajin Ramazan, muslimanėt e rritur abstenojnė nga ushqimi, pija, duhani dhe marrėdhėniet seksuale, nga agimi i diellit dhe deri nė perėndim tė diellit.
Tė sėmurėt dhe ata qė udhėtojnė janė tė liruar nga agjėrimi, gjatė kėtyre ditėve, veēanėrisht nėse ai paraqet rreziqe shėndetėsore.
Nė muajin Ramazan, muslimanėt i pėrkushtojnė mė shumė kohė Allahut pėrmes lutjeve, sabrit apo durimit, vetėpėrmbajtjes, veprave tė mira apo bamirėsisė ndaj tė varfėrve.
Kėtė vit mė shumė se 150 tė burgosur hindu nė burgun Tihar tė Delhit kanė agjėruar sė bashku me tė burgosurit muslimanė.
Tė burgosurit indianė vendosėn qė tė agjėrojnė tėrė muajin e shenjtė, prej ditės sė parė tė Ramazanit dhe deri nė ditėn e Bajramit.
Pėr shumicėn e komunitetit hindu nė Indi, Ramazani ėshtė i lidhur me ushqimet e shijshme qė ata shijojnė me miqtė e tyre muslimanė.
Gjatė viteve tė fundit, numri i hindusėve qė agjėrojnė bashkė me muslimanėt ėshtė rritur.
Ka shumė hindusė, tė cilėt agjėrojnė vetėm ditėve tė xhuma, gjatė Ramazanit, dhe ky numėr po rritet vazhdimisht.
"Unė mendoj se ėshtė koha qė tė ushtrojmė vetėpėrmbajtjen," tha Anil Tiuvari, i cili ka agjėruar gjatė 11 viteve tė fundit pėr disa ditė gjatė tė Ramazanit sė bashku me gruan e tij Anitėn.
"Gjatė kėtij muaji, ne e kuptojmė rėndėsinė e ushqimit dhe tė mendojnė pėr njerėzit e varfėr tė cilėt shpesh s’kanė as ushqim," shtoi Tiuvari.
Pėr mė tepėr, iftare tė veēantė janė organizuar ēdo vit nga hindusėt pėr muslimanėt gjatė muajit Ramazan, ku kanė marrė pjesė organizata tė ndryshme, shoqata dhe individė pjesė ēdo vit.
"Ne duam, gjithashtu, tė bėhemi njė pjesė e muajit tė gjatė Ramazanit. Kjo ėshtė arsyeja pse ne tė organizojnė Iftarėt. Nė kėto iftare ftohen jo vetėm VIP-at, por edhe njerėzit e thjeshtė, "tha Surendra Nath Singh, njė politikan lokal nė Bhopal, kryeqyteti i shtetit Madhya Pradesh.
Gjatė kohės sė zgjedhjeve, partitė politike dhe politikanėt shtrojnė Iftarė sa munden vetėm pėr tė fituar pėrkrahjen dhe votat e komunitetit musliman.
Disa vjet mė parė, mbrapa, Organi mė i lartė Islam, Darul Ulum Deoband lėshoi njė feta, vendim apo dekret kundėr kėtyre iftarėve politikė dhe i cilėsoi ato iftare anti-islame. Ata kėrkuan qė muslimanėt tė mos marrė pjesė nė to.
Nė vitet e fundit, iftari ėshtė bėrė njė ēėshtje e madhe dhe pėr shumė hindusė, Ramazani ėshtė bėrė pjesė e kalendarit tė tyre vjetor.
Pėrgatitja e iftarėve nė xhami ėshtė bėrė, gjithashtu, shumė e zakonshme nė mesin e muslimanėve tė Indisė.
Nė shumė vende edhe hindusėt e pasur organizojn iftar pėr myslimanėt dhe dėrgojnė iftare edhe nėpėr tė xhami tė ndryshme.
"Pėr ne kjo ėshtė njė traditė dhe vazhduar pėr vite me rradhė. Babai ka dėrguar artikuj ushqimorė nė xhami gjatė muajit tė Ramazanit, "thotė Akshat Xhain, familja e tė cilit ka dėrguar iftar nė xhami pėr shumė vite.
”Tani ne jemi duke vazhduar kėtė traditė, ne, ata qė agjėrojnė, kemi rastin t’i gėzojmė.”

Burimi: OnIslam
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
HINDUSĖT AGJĖROJNĖ RAMAZANIN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: