prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SHPĖRNDAHET PĖRKHIMI I KUR'ANIT...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: SHPĖRNDAHET PĖRKHIMI I KUR'ANIT...   Mon Jul 28, 2014 8:52 am

Shpėrndahet pėrkthimi holandisht i Kur’anit nė Holandė

Njė institut islamik nė Holandė ka filluar shpėrndarjen falas tė kopjeve tė pėrkthimit holandisht tė Kur'anit tė Shenjtė.
Instituti el-Sunneti ėshtė e realizuesi i planit tė shpėrndarjes, nė bashkėpunim me Grupin Islamik el-Jekin, raporton faqja: Sadi al-Balad website.
Plani ėshtė duke u zhvilluar me rastin e muajit tė shenjtė tė Ramazanit me qėllim tė ofrimit tė pėrkthimeve holandisht tė Kur’anit pėr ata musliman nė Holandė tė cilėt nuk e njohin gjuhėn arabe.
Pėrkthimi i Kur’anit nė holandisht ofron njė mundėsi pėr myslimanėt nė Holandė qė tė njihen mė mirė me mėsimet e Librit tė Shenjtė nė Ramazan.
Jo-Muslimanėt tė cilėt janė tė interesuar tė dinė mė shumė pėr Islamin dhe mesazhet e Librit tė tij tė Shenjtė, gjithashtu, mund tė pėrfitojnė nga shpėrndarja e kopjeve falas.
Holanda, sipas pėrqindjes sė popullsisė, ka disa prej bashkėsive mė tė mėdha myslimane nė Bashkimin Evropian.
Nė kėtė shtet, pra nė Holandė, jetojnė afėr njė milion myslimanė, qė pėrfaqėsojnė afėrsisht gjashtė pėr qind tė popullsisė. Muslimanėt janė tė pėrqendruar nė zona tė mėdha urbane, veēanėrisht nė katėr qytetet mė tė mėdha siē janė Amsterdami, Rotterdami, Haga dhe Ulrecht.

Burimi: IQNA /News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
SHPĖRNDAHET PĖRKHIMI I KUR'ANIT...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» LEXOJE .. Patjetėr duhet tė lexohet,dhe patjetėr duhet tė shpėrndahet-Ataku nė zemėr
» Mentor Thaqi:NĖ PĖRKUJTIM TĖ MASAKRĖS SĖ BELEGUT TĖ DEĒANIT DHE GJITHĖ MASAKRAVE NĖ ATDHEUN TIM,NDERIM!!!
» Denimi i Smajl Haradinajt dhe Lėvizjes Nacional-ēli­ri­mtare e Kosovės - Grupi i deēanit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: