prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 AKADEMI, PĖRKUJTIM, PĖRURIM...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: AKADEMI, PĖRKUJTIM, PĖRURIM...   Tue May 26, 2009 5:57 am

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

AKADEMI, PĖRKUJTIM, PĖRURIM…

Nė Sallėn e Madhe tė Pallatit tė Kulturės, nė Gjakovė, ditėn e hėnė, me 18 Maj 2009, u zhvillue njė Akademi nė nderim tė Teqesė sė Madhe, tė tarikatit “Sa’adi”, veprimtarisė qė bėri ajo ndėr shekuj nė dobi tė ēėshtjes fetare-kombėtare, qė nga themeluesi Shejh Sylejmani dhe deri tek Shejh Shefqeti (1900-1952).
Nė kėtė akademi pėrkujtimore morėn pjesė shumė qytetarė, jo vetėm nga Gjakova, jo vetėm nga Kosova, por edhe nga Presheva, Shqipėria, Maqedonia…
Ndėr shumė mysafirė tė nderuar ishte edhe Ambasadori i Shqipėrisė nė Prishtinė, Dr. Islam Lauka, i cili pėrveē qė pėrshėndeti kėtė akademi, ai i vlerėsoi figurat e ndritura fetare, qė kanė kontribue edhe pėr ēėshtjen kombėtare…
Nė kėtė akademi mori pjesė edhe Akademik Esat Stavileci, i cili si gjakovar, ndjehej shumė krenar pėr vendlindjen e tij, qė ka dhėnė personalitete me kaq rėndėsi…
Gjithashtu, pėrveē shumė tė tjerėve, nė kėtė akadami ka pėrshėndetur, ka folur edhe kryetari i Komunės sė Gjakovės, Dr. Pal Lekaj, i cili ndėr tė tjera tha:
“Ne duhet tė mburremi me prijės tė tillė fetar dhe kombėtar, qė nė ditėt mė tė vėshtira vepruan, flijuan…Ata shkuan nga e mira e kombit e dashurisė e civilizimit…”
Pėr figurat historike, nė veēanti tė Shejh Shefqet Shehut dhe tė Shejh Musa Shehzadės, qė ka nxjerrė Teqeja e Madhe e Gjakovės dhe e Prizrenit, kanė folur edhe personalitete tė tjera me rėndėsi…
Gjatė kėsaj ceremonije, e cila u pasurue edhe me disa ilahi e pika tė tjera kulturore-artistike, u promovue edhe njė monografi.
Kjo monografi, e shkruar nga Faik Doda dhe Ernest Luma me titull “DRITA HYJNORE DHE KOMBĖTARE NDĖR SHEKUJ E TEQES SĖ MADHE AUTOQEFALE BALLKANIKE”, i pėrkushtohet, siē tregon vetė titulli, Teqės sė Madhe tė tarikatit “Sa’adi” nė Gjakovė dhe asaj nė Marash tė Prizrenit…Pėr kėtė monografi foli historiani, recenzenti, Dr. Parim Kosova, nga Prizreni
Kjo akademi, kjo ceremoni, ėshtė mbajtur edhe nė nderim, nė pėrkujtim, nė 12-tė vjetorin e pranimit tė Hilafetnamesė tė Shejh Musa Shehut, pėr tė udhėhequr, drejtuar, udhėrrėfye, parimet fetare-mistike, siē po quhet tani,
Teqja e Madhe Autoqefale Ballkanike…
Shejh Musa Shehu ėshtė djali i Shejh Abdylvehab Shehut, (1927-1998), i cili ishte djali i madh i Shejh Shefqetit, (1900-1952). Kur ndrroi jetė Shejh Shefqeti, me 11 Mars 1952, atėherė pėr dy vjetė mbetė i zbrazur vendi tij…
Kėshtu, pas dy vjetėsh, me 15 Janar 1954, Abdylvehabi u gradue me titullin Shejh i Tarikatit “Sa’adi) dega apo kolli “Axhizijje”. Kėtė titull e pranoi nga Shejh Hyseini, i cili e kishte pranue nga Shejh Mehmedaliu nga Shkupi, nė vitin 1953.
Pra, pas Shejh Shefqet Shehut, vjen Shejh Abdylvehabi apo Sheh Dyli, siē quhej nga populli, i cili e ka drejtue Teqen e Madhe tė Gjakovės mbi 45 vjet, deri sa ndrroi jetė me 9 Korrik 1998, kurse ėshtė varrosur me 10 Korrik 1998, nė Teqen e Madhe…
Dhe mė nė fund, pas orės 16, me qindra besimtarė me ilahi, lutje dhe Ziqėr, duke e pėrmendur, duke e pėrkujtuar, Krijuesin, All-llahun e Madhėruar, ėshtė pėruruar, inaguruar, Tyrbja e Shejh Shefqetit, afėr “Urės sė Llukacit”, nė Gjakovė…

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
AKADEMI, PĖRKUJTIM, PĖRURIM...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mentor Thaqi:NĖ PĖRKUJTIM TĖ MASAKRĖS SĖ BELEGUT TĖ DEĒANIT DHE GJITHĖ MASAKRAVE NĖ ATDHEUN TIM,NDERIM!!!
» Xhafer LECI dhe Asllan DIBRANI:AKADEMI PĖRKUJTIMORE PĖR KADRI OSMANIN-MANIN
» Pėrkujtim me rastin e varrosjes sė atdhetarit tė devotshėm te Lirisė - Kol Ndrec Mirdita (1976 -1998)
» Akademi pėrkujtimore, pėr Ministrin e Mbrojtjes, heroin kombėtar, kolonel Ahmet Krasniqin
» Pėrkujtim:Nėntė vjet pa vėllain e dashur Mehmet Ahmetaj

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Tasavvuf-
Kėrce tek: