prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Rabini izraelit thotė se vrasja e civilėve nė Gaza ėshtė e lejuar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Rabini izraelit thotė se vrasja e civilėve nė Gaza ėshtė e lejuar    Wed Jul 30, 2014 12:44 am

Rabini izraelit thotė se vrasja e civilėve nė Gaza ėshtė e lejuar


Njė rabin izraelit ka nxjerrė njė vendim qė lejon vrasjen e civilėve tė pafajshėm nė Rripin e rrethuar tė Gazės.
Dov Lior, njė rabin izraelit nga kolonia e paligjshme Kiryat Arba nė Bregun e pushtuar Perėndimor, tha nė vendimin qė e lėshoi se ėshtė "nė rregull" pėr tė vrarė civilė tė pafajshėm dhe tė shkatėrrohet Gaza.
Vendimi, gjithashtu, thotė se nuk ėshtė e nevojshme pėr tė parė nėse njerėzit nė shėnjestėr janė civilė apo jo-civilė.
Vendimi i rabinit autorizon me tė gjitha mjetet tė kenė nė shėnjestėr popullin, si mohimi i “furnizimeve, energjisė elektrike”. Ai mė tej thotė se forcat ushtarake janė tė lejuara "pėr tė bombarduar tė gjithė zonėn nė bazė tė lirisė sė veprimit tė ushtrisė ."
"Nė rastin e Gazės," tha rabini, zyrtarėve ushtarakė izraelitė "do t’u lejohet edhe shkatėrrimi i Gazės."
Ai, gjithashtu, tha se, pasi ushtria izraelite ėshtė nė luftė dhe njerėzit nė enklavė duhet bllokuar, " ata qė flasim pėr humanizėm dhe konsideratė janė tė dyshimtė."
Rabini ėshtė zgjedhur nga mijėra izraelitė, mijėra e pasojnė atė.
Izraeli filloi ofensivėn e tij nė Rripin e Gazės mė 8 korrik 2014. Gjatė 15 ditėve tė fundit, aeroplanėt luftarakė izraelitė kanė goditur sipėrfaqe tė shumta nė Rripin e Gazės, duke shkatėrruar shtėpitė dhe familjet duke i varrosur nėn rrėnojat. Izraeli, gjithashtu, filloi njė ofensivė tokėsore kundėr enklavės sė varfėr tė Gazės, mė 17 korrik 2014.
Tė paktėn 675 palestinezė, shumica gra dhe fėmijė, janė vrarė dhe mė shumė se 4.000 tė tjerė janė plagosur prej sulmeve tė Izraelit gjatė 15 ditėve tė kaluara.
Sipas burimeve izraelite, rreth 30 izraelitė janė vrarė nė luftė. Lėvizja e Rezistencė Palestineze -Hamas thotė se janė 40 tė vrarė.

Burimi: Press TV

=================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Rabini izraelit thotė se vrasja e civilėve nė Gaza ėshtė e lejuar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: