prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PĖRKTHIMI I KUR'ANIT NĖ KINEZISHT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: PĖRKTHIMI I KUR'ANIT NĖ KINEZISHT   Thu Jul 31, 2014 12:50 am


Pėrkthimi i Kur'ani nė kinezisht

Deri mė tani janė publikuar 12 pėrkthime tė Kur'anit tė Shenjtė nė gjuhėn kineze.
Ka edhe dy dy pėrkthime tė Librit tė Shenjtė tė publikuara nė Kinė, njė ėshtė nė gjuhėn ujgure dhe tjetri nė gjuhėn kazake.
Kur'ani, nė origjinal, nė gjuhėn arabe, ėshtė botuar pėr herė tė parė nė Kinė nė vitin 1862.
Mė vonė, gjatė viteve tė fundit tė sundimit tė Dinastisė Ming, pėrkthimi i Kur'anit nė gjuhėn kineze ka filluar tė pėrkthehet pjesėrisht, por askush nuk e mori pėrsipėr tė pėrkthej gjithė Kur’anin e Shenjtė nė kinezisht. Pse? Sepse, atėherė besohej se Kur'ani nuk duhet tė pėrkthehet nė gjuhė tė tjera, sepse gjuha arabe ėshtė gjuha e Islamit dhe, pėr kėtė arsye, tė gjithė myslimanėt duhet tė mėsojnė atė nė gjuhėn arabe.
Tė tjerė, megjithatė, kanė thėnė se ėshtė mirė tė pėrkthehet Kur'ani, sepse Kur’ani tashmė ėshtė pėrkthyer nė shumė gjuhė nga myslimanėt qė nuk janė arabė, qė nuk e njohin gjuhėn arabe.
Pėrkthimi i parė i Kur’anit tė shenjtė nė gjuhėn kineze ėshtė pėrfunduar dhe botuar nė vitin 1930.
Edhe pse myslimanėt janė pėrqendruar nė Kinėn perėndimore, Islami praktikohet nė tė gjithė Kinėn.
Janė dhjetė grupet etnike nė Kinė qė janė muslimanė, duke pėrfshirė ujgurėt, salarėt, kazakėt, tatarėt, taxhikėt dhe Uzbekėt, tė gjithė i pėrkasin fesė Islame.
Feja Islame ka filluar tė pėrhapet nė Kinė qė nė shekullin e VIII-tė pėrmes tregtisė me vendet muslimane.

Burimi: IQNA
Pėrkhteu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, GjakovėMbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
PĖRKTHIMI I KUR'ANIT NĖ KINEZISHT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mentor Thaqi:NĖ PĖRKUJTIM TĖ MASAKRĖS SĖ BELEGUT TĖ DEĒANIT DHE GJITHĖ MASAKRAVE NĖ ATDHEUN TIM,NDERIM!!!
» Denimi i Smajl Haradinajt dhe Lėvizjes Nacional-ēli­ri­mtare e Kosovės - Grupi i deēanit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: