prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 POLICIA IZRAELITE SULMOI XHAMINĖ AL-AKSA NĖ JERUSALEM

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: POLICIA IZRAELITE SULMOI XHAMINĖ AL-AKSA NĖ JERUSALEM   Mon Aug 04, 2014 11:33 am

Policia izraelite sulmoi xhaminė al-Aksa nė Jerusalem

Policia izraelite sulmoi kompleksin e xhamisė al-Aksa nė Jerusalem, mė 4 gusht 2014, duke gjuajtur granata tymuese dhe plumba gome kundėr besimtarėve, namazlive, brenda xhamisė sė shenjtė.
”Dhjetėra policė izraelitė sulmuan kompleksin e Xhamisė al-Aksa, sulmuan pėrmes hyrjes Maghatbeh dhe i sulmuan besimtarėt brenda kompleksit tė Xhamisė al-Kebali,” i tha njė roje palestinez Agjencisė Anadolu nė kushte anonimiteti pėr shkak se ai nuk ėshtė i autorizuar tė flasė pėr media.
"Policia izraelite ka gjuajtur granata tymuese dhe plumba gome nė njė pėrpjekje pėr tė detyruar besimtarėt tė dalin jashtė," tha ai, duke shtuar se besimtarėt-namazli janė pėrgjigjur duke hedhur kėpucėt dhe gurė nė policėt izraelitė.
Sipas rojeve, pėr tė plagosur ende nuk ėshtė raportuar.
Ai shtoi se sulmi erdhi si shkak pėr tė hapur rrugėn pėr kolonėt ēifutė qė tė parakalonin pėr tė shkuar nė vendin e shenjtė hebre nė pėrvjetorin e tė ashtuquajturit 'Shkatėrrimit i Tempullit, i cili i bie ditėn e martė.
Tensioni vazhdon tė jetė i lartė nė Bregun e pushtuar Perėndimor pėr shkak tė sulmeve shkatėrruese tė Izraelit kundėr Rripit tė Gazės.
Operacioni ushtarak izraelit nė Gaza ka lėnė tė vrarė paktėn 1.821 palestinezė - kryesisht civilė dhe 9.420 tė plagosur.
Xhamia Al-Aksa ėshtė Kibla (Drejtimi ) i parė nė namaz pėr myslimanėt dhe pėr nga rėndėsija ėshtė Xhamia e tretė e shenjtė pas Qabesė nė Mekke dhe Xhamisė sė Muhammedit (a.s.) nė Medine, nė Arabinė Saudite.
Rėndėsia e saj ėshtė pėrforcuar nė Natėn e Isra’as dhe Miraxhit, udhėtimi Muhammedit (a.s.) . nga Meka nė Al-Kuds (Jerusalem).
Izraeli e ka pushtuar qytetin e shenjtė tė Jerusalemit dhe Bregun Perėndimor nė luftėn e vitit 1967 dhe mė vonė e ka aneksuar atė, por kjo nuk ėshtė njohur nga Bashkėsia Ndėrkombėtare apo nga Organizata e Kombeve tė Bashkuara.
Qė atėherė, Izraeli ka miratuar njė sėrė masash shtypėse pėr tė detyruar palestinezėt tė largohen prej qytetit, duke pėrfshirė edhe shkatėrrimin sistematik tė shtėpive tė tyre dhe ndėrtimin e vendbanimeve tė kolonistėve izraelit.

Burimi: On Islam
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
POLICIA IZRAELITE SULMOI XHAMINĖ AL-AKSA NĖ JERUSALEM
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Policia e Kosovės arreston gjashtė policė tė MPB tė Serbisė
» Poezi nga Halit Bogaj (Drenica, Policia e Kosovės, Palestinės, Praga)
» Protestuesi invalid i arrestuar nga policia
» Xhabir Hamiti i rrezikuar, policia urdhėron pėrcjelljen e tij
» Ja si mė lavdėroi e pastaj mė sulmoi Riza Greiēevci

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: