prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ISH-FUTBOLLISTI, CANTONA, KRITIKON...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: ISH-FUTBOLLISTI, CANTONA, KRITIKON...   Thu Aug 07, 2014 1:10 am

Ish-futbollisti, Cantona, kritikon pėrkrahjen franc-eze pėr Izraelin

Eric Cantona i bėri thirrje kryetarit francez, Francois Hollande, pėr tė ndryshuar politikėn e tij ndaj Izraelit dhe kritikoi vendimin e qeverisė pėr tė ndaluar tubimet pro-palestineze nė tė gjithė vendin.
Ish futbollisti i Frances dhe Manchester United, Eric Cantona ka kritikuar politikėn e kryetarit francez, Francois Hollande, pėr mbėshtetjen e tij tė bombardimeve izraelite ndaj civilėve nė Rripin e Gazės.
Duke folur pėr faqen e internetit tė lajmeve, Mediapart, Cantona i bėri thirrje kryetarit tė Francės, Hollande pėr tė ndryshuar politikėn e tij ndaj Izraelit dhe kritikoi vendimin e qeverisė pėr tė ndaluar tubimet pro-palestinez nė Francė.
Ministri i Brendshėm i Francė, Bernard Cazeneuve, paralajmėroi tė shtunėn se demonstruesit qė marrin pjesė nė protesta tė ndaluara ka tė ngjarė tė pėrballen me gjyqin.
Deri nė 41 persona u arrestuan dhe 17 policė u plagosėn gjatė protestės sė ndaluar mė 19 korrik, kur rreth 3.000 parisianė u mblodhėn nė lagjen e kryeqytetit francez, Barbes, pėr tė protestuar kundėr agresionit tė vazhdueshėm izraelit ndaj palestinezėve nė Rripin e Gazės.
Turma brohoriste parulla mbėshtetėse pėr Gazėn dhe dogjėn flamurin e Izraelit, megjithėqė demonstratat ishin tė ndaluara. Disa protestues hodhėn gurė nė drejtim tė policisė, kjo nxiti policinė pėr tė shpėrndarė demonstruesit me gaz lotsjellės.
Franca ka popullsinė mė tė madhe hebreje nė Evropė, gjithashtu, Franca ka komunitetin mysliman mė tė madhin nė Evropė, kėshtu ēdo shpėrthim nė Lindjen e Mesme, ka ndodh shpesh nė tė kaluarėn, edhe sot, shtohen tensionet midis dy komuniteteve, hebreje dhe myslimane.
Izraeli e filloi ofensivėn e vet mė 7 korrik 2014, duke vrarė mė shumė se 1.800 palestinezė, kryesisht civilė.

Burimi: World Bulletin / News Desk

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
ISH-FUTBOLLISTI, CANTONA, KRITIKON...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: