prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ISH-KRYEPESHKOPI ANGLEZ: ISLAMI "RANGJALLĖ" VLERAT BROTANIKE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: ISH-KRYEPESHKOPI ANGLEZ: ISLAMI "RANGJALLĖ" VLERAT BROTANIKE   Mon Aug 11, 2014 1:57 am

Ish-Kryepeshkopi anglez: Islami ”ringjallė” vlerat britanike

Ish-Kryepeshkopi i Canterbury, Angli, Dr. Rowan Williams, i cili nė vitin 2008 bėri thirrje pėr zbatimin e aspekteve tė caktuara tė ligjit Islamik nė Britani tė Madhe, kritikoi, gjithashtu, nocionin e "vlerave britanike," duke thėnė se ata duhet tė jenė mė universale.
Ish-Kryepeshkopi i Canterbury, Angli, Dr. Rowan Williams, ka thėnė se Islami ėshtė ringjallje pėr "vlerat britanike" gjatė njė fjalimi kritik ndaj segmenteve Islamofobe tė mediave britanike.
Duke folur para njė audience prej mijėra pjesėmarrėsve nė Festivalin Vjetor - Living Islam, organizuar nga Shoqėria Islame e Britanisė nė Lincolnshire, ditė e Xhuma, ish-kryepeshkopi vlerėsoi se xhamitė kanė punuar me famullitė lokale pėr tė ofruar shėrbime ndaj familjeve edhe ndaj tė rinjve.
E pėrditshmja britanike Independent njoftoi se Dr. Wlliams, i cili nė vitin 2008 bėri thirrje pėr zbatimin e aspekteve tė caktuara tė ligjit Islamik nė Britani tė Madhe, kritikoi, gjithashtu, nocionin e "vlerave Britanike," duke thėnė se ato duhet tė jenė mė universale.
Komentet e tij vijnė mes njė skandali tė dyshuar tė emėruar "Kali i Trojės" nė tė cilin muslimanėt nė Birmingham u akuzuan pėr pėrpjekjen pėr tė marrė pėrsipėr administrimin e njė shkolle publike, akuza tė cilat komuniteti lokal musliman i ka mohuar.
Myslimanėt britanikė e kanė fajėsuar skandalin tejmase tė publikuar, i cili ka qenė i mbuluar sė tepėrmi nga mediat e krahut tė djathtė nė Angli, pėr nxitjen dhe pėrhapjen e ndjenjave anti-muslimane nė tė gjithė Mbretėrinė e Bashkuar.
Kryeministri britanik, David Cameron, ka bėrė thirrje qė "vlerat britanike" qė mėsohen nė shkolla, duke sugjeruar se fėmijėt duhet tė mėsojnė pėr Magna Carta. "Ne duhet tė jetė shumė mė tė fuqishėm, nė pėrurimin e vlerave britanike dhe tė institucioneve qė i pėrkrahin ato," tha ai, sipas raportit tė Mail in Sunday.

Burimi: World Bulletin / News Desk
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
ISH-KRYEPESHKOPI ANGLEZ: ISLAMI "RANGJALLĖ" VLERAT BROTANIKE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sami Islami:PSE SHQIPTARĖT I MBROJTĖN HEBREJTĖ NGA NAZIZMI?
» FITIM GASHI-Loja me UĒK-nė dhe vlerat e saj nė fshatin Llapushnik
» Gazmend Islami:Debati Buzhala-Molliqaj nxjerrė fytyrėn e spiunit?
» Shevki Sh. Voca: Fra. Llovro Mihaēeviē: Tė metat dhe vlerat e shqiptarėve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: