prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 POLICIA E KOSOVĖS ARRESTON 40 KOSOVARĖ...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: POLICIA E KOSOVĖS ARRESTON 40 KOSOVARĖ...   Mon Aug 11, 2014 9:43 am

Policia e Kosovės arreston 40 kosovarė qė luftuan nė Irak, Siri

Tė 40 kosovarėt janė duke u marrė nė pyetje me dyshimin e pjesėmarrjes nė akte kundėr rendit kushtetues tė Kosovės dhe rrezikimin e sigurisė dhe sigurinė e shtetit.
Policia e Kosovės ka arrestuar 40 kosovarė tė hėnėn nėn dyshimin se kanė luftuar me kryengritėsit nė Siri dhe Irak, njė goditje qė synon frenimin e rekrutimit tė luftėtarėve vullnetarė, kėshtu thanė autoritetet nė shtetin e vogėl ballkanik.
Autoritet thanė se eksplozivė, armė dhe municion tė kalibrave tė ndryshėm u kapėn nė operacionin e madh tė policisė.
Tė 40 kosovarėt janė duke u marrė nė pyetje me dyshimin e pjesėmarrjes nė akte kundėr rendit kushtetues tė Kosovės dhe rrezikimit tė sigurisė dhe sigurisė sė shtetit, tha njė deklaratė e policisė.
Media vendase tha se njė i ri 18-vjeēar nga Kosova lindore ėshtė vrarė nė luftimet nė Siri javėn e kaluar, duke e rritur numrin e pėrgjithshėm tė shqiptarėve tė Kosovės tė vrarė nė luftimet nė Irak dhe Siri nė 16.
Njė burim nga Inteligjenca e Kosovės, e cila ka kėrkuar tė mos identifikohet ka thanė se rreth 100-200 qytetarė besohet tė ketė shkuar nė Siri dhe Irak deri mė tani, me qėllim pėr tė luftuar.
Kuvendi i Kosovės pritet sė shpejti tė kalojė njė legjislacion pėr ndalimin qytetarėve pėr t’iu bashkuar kryengritėsve, pėrndryshe i pret njė dėnim maksimal prej 15 vjet burg.
Njė numėr i vendeve evropiane, pėrfshirė Britaninė, Francėn dhe Holandėn kanė filluar goditjen ndaj qytetarėve, kryesisht me prejardhje emigrantėsh, qė do tė bashkohen me rebelėt nė Siri dhe Irak.

Burimi: World Bulletin/News Desk

======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
POLICIA E KOSOVĖS ARRESTON 40 KOSOVARĖ...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Policia e Kosovės arreston gjashtė policė tė MPB tė Serbisė
» Poezi nga Halit Bogaj (Drenica, Policia e Kosovės, Palestinės, Praga)
» Xhihadisti kosovar i ISIS-it
» IDRIZ ZEQIRAJ:12 QERSHORI 1999 DATON ĒLIRIMIN E KOSOVĖS-KUSH PO PĖRPIQET TA FALSIFIKOJĖ HISTORINĖ
» Xhesika Vula:Pranimi i Rezolutės 1244 pėr shkak tė kėmbėnguljes sė Serbisė, devalvon pavarėsinė e Kosovės, tė shpallur mė 17 shkurt 2008

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: