prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 MINARETĖ E XHAMISĖ SE QABESĖ...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: MINARETĖ E XHAMISĖ SE QABESĖ...   Mon Aug 11, 2014 10:36 pm

Minaretė e Xhamisė sė Qabesė kėrcėnojnė burimin Zem Zem

Minaret e reja, qė do tė ndėrtohen nga Gropi Binladin i Arabisė Saudite, do tė jetnė 420 metra tė larta, si pjesė e vazhdueshme zgjerimit Xhamisė sė Madhe nė Meke, Qabesė.
Kairo -
Ndėrtimi i dy minareve mė tė larta nė botė nė Xhaminė e Madhe nė Mekė ka nxitur debate pasi ekspertėt paralajmėruan se ndėrtimet e reja ka mundėsi tė thajnė, shterrin, burimet e ujit Zem Zem.
Minarja e parė do tė ndėrtohet nė anėn verilindore, ndėrsa tjetra do tė jetė e vendosur nė anėn veriperėndimore.
Themelet pėr minareve tė reja, tani mund tė shihet qartė dhe secila mbulon njė sipėrfaqe prej 900 metra katrore.
Strukturat do tė lartėsohen deri nė rreth gjysmėn e Kullės sė Sahatit tė Mekes, ndėrtesa mė e lartė nė botė, 817 metra e lartė dhe me kullėn e dytė mė e lartė nė botė pas Burxh Khalifa nė Dubai, e cila ėshtė 828 metra e lartė.
Dyshimet shpėrthyen pas studimeve tė cilat theksuan se puna nė kėtė zonė ka mundėsi t’i thajė burimet e ujit Zem Zem.
Disa muaj mė parė, fotot e projektit tė zgjerimit u pėrhapen tek inxhinierėt dhe mediat sociale, duke ndezur shumė diskutime dhe debate pėr efektet negative tė kėtyre strukturave.
Duke pėrmendur zyrat ndėrkombėtare tė konsulencės, kritikėt thonė se mund tė ketė njė efekt negativ nė burimet e ujit Zem Zem.
Studimet zbuluan se ndėrtimi i ndėrtesave tė larta dhe eksplozivi i pėrdorur pėr tė rrafshuar malet, kodrat rreth Xhamisė sė Madhe, Qabesė, mund tė ketė njė tė ndikim tė dėmshėm nė burimet e ujit Zem Zem.
Burimi i Ujit tė Bekuar Zem Zem rrjedhė pa u shterrurr pėr mijėra vite.
Allahu e krijoi burimin e ujit Zem Zem pėr tė siguruar Haxheren, gruaja e Hazreti Ibrahimit (a.a.) apo (Abrahamit nė Bibėl), dhe tė birin e saj (bebė) Isma`ili, nė Luginėn e thatė dhe tė nxehtė tė Mekes.
Nė kėrkimin e saj tė dėshpėrues pėr ujė, Haxherja vrapoi shtatė herė me radhė dhe nėpėr vapė mes dy kodrave, Safa dhe Merve pėr tė siguruar ujė pėr fėmijėn e saj tė etur.
Akti mbetet njė rit i nevojshėm pėr haxhinjt.
Pejgamberi, Muhammed (paqja qoftė mbi tė) ka rekomanduar tė pijmė ujin e bekuar.
Nė muajin shtator, 2010, Mbreti Abdullah Bin Abdulaziz inauguroi Projektin e Ujit Zem Zem, i cili synon pėr tė siguruar njė furnizim konstant tė ujit tė pastėr Zem Zem, dhe tė paketohet e tė shpėrndahet uji Zem Zem nė njė mėnyrė moderne.
Ēdo vit, haxhinjt kur kthehen nė vendet e tyre, pas pėrfundimit me sukses tė haxhxhit, shishet me ujė tė Zem Zemit janė dhurata mė tė preferuara.

Burimi: OnIslam & Newspapers
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
MINARETĖ E XHAMISĖ SE QABESĖ...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: