prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 11.000 TĖ BURGOSUR...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: 11.000 TĖ BURGOSUR...   Tue Aug 12, 2014 10:59 pm

11.000 tė burgosur po mėsojnė Kur'anin pėrmendėsh

Rreth 11.000 tė burgosur nė Iran janė tė mėsuar Kur'anin pėrmendėsh, tha njė zyrtar.
Huxhat-ul-Islam Muhammad Muhsei Rabbani, kreu i Departamentit tė Ēėshtjeve Kur'anore, Kulturore-Artistike tha se tė burgosurit kanė filluar tė mėsojnė pėrmendėsh Librin e Shenjtė, Kur’anin, duke filluar me njė gjyz (gjyz – njė e tridhjeta pjesė e Kur’anit) deri nė pėrfundim tė Kur’anit.
Ai tha se kjo pėrpjekje bėhet pėr tė inkurajuar tė burgosurit pėr tė mėsuar Kur’anin e Shenjtė nė burg, duke tė mėsuar pėrmendėsh Kur'anin do tė ketė efekt mėshira ndaj tė burgosurve, njoftoi agjencia IRNA.
Huxhat-ul-Islam Muhammad Muhsen Rabbani vuri nė dukje se 250 Qendra tė Kur’anit (Dar-ul-Kur'an) janė aktive nė burgjet e Iranit, duke mbajtur vazhdimisht programe edukative Kur'anore, nė texhvid, kėndim, komentim, lexim, interpretim, etj.
Ai vazhdoi duke thėnė se kėtė vit Garat Kur’anore dhe mėsimi pėrmendėsh i Kur’anit pėr tė burgosurit do tė mbahen nė nivel rajonal, duke pėrfshirė krahinat Semnan, Markazi, Hamedan dhe Kohkyluyeh Boyerahmad e cila do tė jetė mikpritėse e garave pėr katėr rajonet e caktuara.

Burimi: IQNA
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi
=============================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
11.000 TĖ BURGOSUR...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Asllan Dibrani: Kadri Mani - ish i burgosur politik nėn regjimin jugosllav - i pa pėrkulur!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: