prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 U RIHAP BIBLIOTEKA HISTORIKE NĖ SARAJEVĖ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: U RIHAP BIBLIOTEKA HISTORIKE NĖ SARAJEVĖ   Wed Aug 13, 2014 11:59 pm

U rihap Biblioteka Historike nė Sarajevė

Biblioteka, e njohur edhe si Biblioteka Kombėtare -Vijecnica, do tė vazhdojė tė mbajė Ditėt e Hapura deri mė 31 korrik 2014 pėr ēdo ditė midis orės 10.00-17.00 sipas kohės lokale.
Biblioteka Universitare e Bosnjės dhe Hercegovinės, e cila ėshtė e njohur si "Kujtesa e Sarajevės”, ka rihapur dyert e saj pėr vizitorėt pėr herė tė parė qė kur u shkatėrrua nga forcat serbe nė vitin 1992, gjatė luftės nė Bosnje.
Boshnjakėt nga brenda, nė vendlindje, dhe jashtė vendit, nė mėrgim, po grumbullohen nė faqen e internetit pėr tė parė dhe pėr tė marrė fotografitė e ndėrtesės e cila e ka rivendosur ndjenjėn e krenarisė kombėtare.
Slobodan Stoya, njė historian nga Sarajeva, mori 30 turistė francezė pėr rreth bibliotekės, duke shpjeguar domethėnien e saj simbolike dhe historike.
Biblioteka ėshtė ndėrtuar nė pėrshtatje tė njė dizajni Andaluzian nė mes tė viteve 1892-1896, pasi rajoni u vu nėn kontrollin e Austro-Hungarez. Ajo ishte njė herė njė shtėpi pėr mė shumė se gjashtė milionė libra dhe arkiva, si dhe i veprave tė shkrimtarėve dhe artistėve boshnjakė, serbė, kroatė dhe hebrenj.
Nė zjarrin qė zgjati tri ditė, dhe mė nė fund me 25 gusht 1992, kur u shkatėrrua ndėrtesa, mbi 155. 000 dorėshkrime dhe pothuajse dy milion libra dhe arkivat kombėtare u zhdukėn krejtsisht.
Restaurimi mė nė fund u kompletua pas 18 vjetėsh, mė 9 Maj 2014.

Burimi: World Bulletin / News Desk
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
U RIHAP BIBLIOTEKA HISTORIKE NĖ SARAJEVĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» .Sot u rihap sėrish tuneli i Kalimashit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: