prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 IZRAELI SHKATĖRROI 60 XHAMI NĖ GAZA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: IZRAELI SHKATĖRROI 60 XHAMI NĖ GAZA   Fri Aug 15, 2014 11:15 pm

Ministria: Izraeli shkatėrroi 60 xhami nė Gaza

Ofensiva izraelite, gjithashtu, ka dėmtuar pjesėrisht 150 xhami nė Gaza, tha ministria.
Nė sulmet e vazhdueshme kundėr Rripit tė Gazės, Izraeli ka shkatėrruar plotėsisht 60 xhami nė territorin palestinez, tha Ministria Palestineze pėr Ēėshtjet Fetare.
Nė njė deklaratė tė premten, Ministria tha se 20 xhami janė rrafshuar me tokė nė qytetin e Gazės, 11 nė veri tė Rripit tė Gazės, 17 nė jug tė qytetit Khan Younis, 10 nė qendėr tė Rripit tė Gazės dhe dy nė qytetin jugor Rafah.
Ofensiva izraelite, gjithashtu, ka dėmtuar pjesėrisht 150 xhami, tha ministria.
Izraeli ka ka bombarduar vazhdueshėm Rripin e Gazės pėr gati njė muaj, qė nga data 7 korrik 2014, duke vrarė tė paktėn 1894 palestinezė dhe plagosur 9817 tė tjerė. Mijėra shtėpi janė shkatėrruar nga ofensiva izraelite.
Tė paktėn 64 ushtarė izraelitė janė vrarė nė beteja me luftėtarėt palestinezė nė Rripin e Gazės dhe tre civilė, sipas shifrave tė Izraelit.
Izraeli rifilloi sulmet ajrore tė tij nė Rripin e Gazės tė premten, pas kalimit tė njė armėpushimi tre-ditor me fraksionet palestineze pas dėshtimit tė bisedimeve tė tyre indirekte nė Kajro.
Nė Rripin e Gazės, e cila ėshtė shtėpia ku jetojnė 1.8 milionė palestinezė, tė cilėt janė nėn njė bllokadė rrėnuese izraelite qė nga viti 2006, qė ka pėrkeqėsuar jetesėn e palestinezėve nė enklavėn bregdetare.

Burimi: AA
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
====================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
IZRAELI SHKATĖRROI 60 XHAMI NĖ GAZA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ky ėshtė mesazhi prekės i Lutfi Hazirit pėr babėn e tij qė sonte ndėrroi jetė!
» Aksidenti i Xhorxh Majkėll, zbulohet makina luksoze e shkatėrruar
» Ndėrroi jetė Qamil Batalli

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: