prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 YLLI I TELEVIZIONI BRITANIK...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: YLLI I TELEVIZIONI BRITANIK...   Sun Aug 17, 2014 1:13 am

Ylli i Televizionit Britanik i bėn thirrje firmave tė bojkotojnė Izraelin

Russel Brand kėrkoi nga firmat si Barclays, kompania e kompjuterėve HP, gjigandėt e sigurisė G4S, Fondi i Pensioneve ABP dhe Makineritė e rėnda tė Caterpillar, qė tė ndėrprejnė lidhjet e tyre me Izraelin.
Aktori i Televizionit Britanik, komedian dhe prezantues, Russell Brand i ka kėrkuar bankave, fondeve tė pensionit dhe bizneseve tė ndryshme pėr ndėrprerjen e lidhjeve, tė investimeve dhe marrėveshje me Izraelin, nė thirrjen e fundit kėrkon bojkot kundėr shtetit Zoinist.
Duke akuzuar Izraelin pėr shtypjen e banorėve nė Gaza, Russell Brand theksoi se banka Barclays menaxhon "portofolet e njė kompanie izraelite tė mbrojtjes tė quajtur Elbit, e cila e bėn raketa qė sulmojnė Gazėn."
Duke folur nė programin e tij The Trews, Brand ka thėnė: "Mesazhi qė ata na japin ėshtė e kundėrta e realitetit, ata janė duke vepruar sikur ata tė ishin pjesė e komunitetit tonė, por nė qoftė se ne jemi tė vetėdijshėm pėr realitetin e asaj qė ata bėjnė , atėherė ne kemi fuqinė pėr tė ndikuar tek ata. "
Ai mė pas u bėri thirrje shikuesėve tė tij pėr tė nėnshkruar njė peticion, tė bėjnė njė fushatė nė website, e cila deri mė tani ėshtė nėnshkruar nga 1.7 milion njerėz, qė tė nxisin qė firmat si Barclays, kompania e kompjuterėve HP, Gjigandi i SigurimeveG4S, Fondet e Pensioneve ABP dhe Makineritė e rėnda tė Caterpillar tė prejnė lidhjet e tyre me Izraelin.
Qė nga data 7 korrik 2014, pothuajse 2.000 palestinezė - kryesisht civilė - janė vrarė dhe gati 10.000 tė tjerė janė plagosur nga sulmet shkatėrruese izraelite nė enklavėn e sulmuar bregdetare, Gaza.
Gjatė tė njėjtės periudhė, mijėra shtėpi nė Gaza janė shkatėrruar nga bombardimet e rrepta izraelite.

Burim: World Bulletin / News Desk
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
YLLI I TELEVIZIONI BRITANIK...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ylli M. Dilo:NE KUJTIM TE DESHMORIT TE ATDHEUT PANO XHAMBALLO/ SHKRIM NGA YLLI M. DILO
» Ilirian Agolli:Intervistė me Myftiun e Tiranės, Ylli Gurra
» Ylli Polovina: Kur ikte nga Shqipėria Tedi Papavrami dhe Ismail Kadare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: