prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PSE E ZGJODHA ISLAMIN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: PSE E ZGJODHA ISLAMIN   Mon Aug 18, 2014 10:02 pm

Pse e zgjodha Islamin: Muzikanti indian na zbulon

"Disa muaj mė vonė, ... unė u ula mbi tė pėr herė tė parė dhe fillova tė qajė duke thėnė:" O Allah ju lutem fali mėkatet e mia.
"Kjo ndodhi nė vitin 2012 ", tha ai.
Kairo –
Disa muaj pas, zyrtarisht ka njoftuar rikthimin e tij nė Islam, kompozitori i ri, i famshėm indian , Yuvan Shankar Raxha ka hapur zemrėn e tij, duke zbuluar se pse ai e zgjodhi tė beson nė Islam, nė besimin me rritjen, pėrhapjen mė tė shpejtė nė botė.
Babai im ėshtė njė hindu i patundur dhe ėshtė aq paragjykues sa edhe nė qoftė se shkatėrrohet njė xhami, ai do tė falėnderon tė parin e fesė, murgun hindu," tha Raxha nė njė intervistė pėr Times tė Indisė, botuar tė mėrkurėn, mė 13 Gusht 2014.
"Tė dy prindėrit e mi ishin besimtar ritualė, por qė nga fėmijėria, unė kam menduar qė pėrtej ka njė fuqi tė mbinatyrshme qė sundon tė gjithė botėn. Si mund tė jetė Zoti nė ēdo formė? "
Rritur nė kėtė familje, ideja pėr tė pranuar fenė Islame nuk kalojė nė mendjen e tij derisa nėna e tij vdiq papritur nė vitin 2012.
"Pasi nėna ime u largua nga kjo botė, unė bėjsha pyetje se ēfarė ka ndodhur me shpirtin e saj dhe ku shkoi; qė ishte i pranishėm nė tė gjithė kėto vite, "tha Raxha nė intervistė pėr Times.
"Unė kam qenė nė kėrkim tė pėrgjigjeve dhe unė duhet tė them se kam marrė njė thirrje tė drejtpėrdrejtė nga Allahu. Kjo ishte njė pėrvojė shpirtėrore. Miku im sa kishte qenė nė Mekė dhe ai mė dha njė sexhade pėr namaz dhe tha: "Kėtė sexhade e kam pėrdorur nė Mekė dhe ajo e ka prekur Mekėn kėshtu qė nėse ju e ndjeni vetėn tė rėnduar, atėherė vetėm rri mbi tė. '"
"Disa muaj mė vonė, ... unė u ula mbi tė pėr herė tė parė dhe fillova tė qajė duke thėnė:" O Allah ju lutem fali gjynahet, mėkatet, e mia. "Kjo ndodhi nė vitin 2012 ", tha ai.
”Unė fillova tė lexoja Kur'anin dhe pėrkthime tė ndryshme me tė cilat u mishnova me tė vėrtetė shumė shpejtė. Kam filluar praktikimin e Islamit dhe kam mėsuar se si tė luten dhe nė janar 2014 do tė pranoi Islamin.”
Ka rreth 140 milionė muslimanė nė Indi, ku shumica janė Hindu.
Majin e kaluar, aktorja e re indiane Monica vendosi pėr tė lėnė jetėn shkėlqyese tė dritave prapa shpinės, duke zgjedhur fenė Islame, u mbulue me shami dhe i tha lamtumitė industrisė sė filmit.
Nė fillim tė vitit 2014, muzikanti AR-Rahman mori vendim dhe e pėrqafoi Islamin.

Burim: OnIslam & Newspapers
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
PSE E ZGJODHA ISLAMIN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: