prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PRIFTI KATOLIK BRITANIK PRANON ISLAMIN PASI LEXOI KUR'ANIN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: PRIFTI KATOLIK BRITANIK PRANON ISLAMIN PASI LEXOI KUR'ANIN   Wed Aug 20, 2014 10:04 pm


Prifti katolik britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’aninKjo ishte ajo qė i ka ndodhur ish priftit katolik britanik, Idris Teufik gjatė leximit tė librit tė shenjtė tė Islamit, Kur’ani, pėr studentėt e tij nė njė shkollė nė Britani. Dhe kjo ishte njė nga hapat e rėndėsishėm nė udhėtimin e tij nė pėrqafimin e Islamit.
Gjatė njė ligjėrate tė fundit qė ai dha nė Kėshillin Britanik nė Kajro, Idris Teufik e bėri tė qartė se ai nuk ndjen keqardhje pėr tė kaluarėn e tij tė krishter dhe jetėn e tij nė Vatikan pėr pesė vjet.
"Unė ndihesha i gėzuar si prift duke ndihmuar popullin pėr disa vjet. Megjithatė, thellė brenda meje, unė nuk isha i lumtur dhe ndjeja se diēka nuk ishte nė rregull. Pėr fat tė mirė, ėshtė vullneti i Zotit, disa ngjarje dhe rastėsi nė jetėn time mė bėn tė udhėzohem nė Islam, "tha ai nė njė sallė tė mbushur nė Kėshillin Britanik.
Njė rastėsi e dytė e rėndėsishme pėr Teufikun ishte vendimi i tij pėr tė lėnė punėn e tij nė Vatikan, pėr tė bėrė njė udhėtim nė Egjipt.
"Unė e kam menduar Egjiptin si njė vendi i piramidave, deveve, rėrės dhe palmave. Unė udhėtova me njė aeroplan ēarter nė Hurghada.
Jam tronditur kur gjeta disa plazha tė ngjashme me ato Europiane, mora autobusin e parė pėr nė Kajro, ku kam kaluar javėn mė tė mrekullueshme nė jetėn time.
Ky ishte prezantimi im i parė i muslimanėve dhe i Islamit. Kam vėnė re se egjiptianėt janė tė njerėzishėm, tė ėmbėl, por edhe shumė tė fortė.
"Ashtu si tė gjithė britanikėt, njohuritė e mia pėr myslimanėt deri nė atė kohė nuk i kalonte ato qė dėgjoja pėrmes TV, rreth bombarduesve vetėvrasės dhe luftėtarėve, qė mė kanė lėnė pėrshtypjen se Islami ėshtė njė fe e trazirave. Megjithatė, kur hyna nė Kajro e kuptova se sa e bukur ėshtė kjo fe. Njerėz shumė tė thjeshtė, shitshin mallra nė rrugė, por e braktisnin tregtinė e tyre kur e dėgjonin ezanin, thirrjen pėr namaz, lutje, shkonin nė xhami dhe i drejtoheshin Allahut. Ata kanė njė besim tė fortė nė praninė dhe vullnetin e Allahut. Ata luten, agjėrojnė, ndihmojė nevojtarėt, ėndėrrojnė pėr tė shkuar nė haxh, nė Mekė, dhe jetojnė me shpresėn pėr Xhennet, "tha ai.
"Pas kthimit tim kam rifilluar punėn time tė vjetėr si mėsue i fesė. E vetmja lėndė e detyrueshme nė arsimin britanik ėshtė lėnda e Studimeve Fetare. Unė i mėsoja rreth Krishtėrimit, Islamit, Judaizmit, Budizmit dhe fetė tjera. Pra, ēdo ditė mė duhej tė lexoja nė lidhje me kėto fe qė tė jem nė gjendje pėr t’i mėsuar studentėt, shumė prej tė cilėve ishin refugjatė arabė myslimanė. Me fjalė tė tjera, duke i mėsuar rreth Islamit, unė mėsova nga Islami shumė gjėra.”
"Ndryshe nga shumė tė rinj problematik, kėta studentė ishin njė shembull i mirė se si duhet tė jetė njė musliman. Ata ishin tė sjellshėm dhe tė urtė. Kėshtu, njė miqėsi u zhvillua nė mes nesh dhe ata mė pyetėn nėse mund tė pėrdorin klasėn time pėr namaz gjatė muajit tė agjėrimit, Ramazanit.
"Pėr fat tė mirė, dhoma ime ishte e vetmja me njė qilim. Kėshtu qė unė ulėsha nė fund dhe i shikoja si luteshin gjatė njė muaji. Pėr t’i inkurajuar kam agjėruar edhe unė gjatė muajit Ramazan me ta, edhe pse unė ende nuk isha musliman.
”Njė herė duke lexuar Kur’anin e Shenjtė nė klasė, nga njė pėrkthim, arrita nė ajetin:
"Dhe kur ata dėgjojnė shpalljen e pranuar nga i Dėrguari, i sheh nė sytė e tyre si rrjedhin lotė, ngase e kanė kuptuar tė vėrtetėn."
Njė pikė kthese nė jetėn e tij, megjithatė, erdhi si pasojė e sulmeve terroriste nė SHBA mė 11 shtator, 2001.
" Tė nesėrmen, unė vėrejta se sa shumė populli ishte tmerruar. Unė kam qenė, gjithashtu, i frikėsuar nga pėrsėritja e akteve tė tilla nė Britani. Nė atė kohė, njerėzit nė Perėndim filluan tė frikėsohen nga feja Islame, duke e akuzuar kėtė fe si shkaktare e terrorizmit.
"Megjithatė, pėrvoja ime e mėparshme me muslimanėt mė drejtoi nė kahje tjetėr. Unė fillova tė pyes: "Pse Islami? Pse e fajėsojnė Islamin si njė fe pėr veprime terroriste, kur askush nuk e akuzon Krishterimin pėr terrorizėm, kur disa tė krishterė kanė vepruar nė tė njėjtėn mėnyrė?
"Njė ditė unė u nisa pėr nė xhaminė mė tė madhe nė Londėr, pėr tė dėgjuar mė shumė pėr kėtė fe. Kur hyra nė Xhaminė Qendrore tė Londrės, aty ishte Jusuf Islami, ish-pop kėngėtari i njohur, i ulur, duke folur pėr Islamin, rreth tij disa njerėz e dėgjonin me vėmendje. Pas njė kohė, e kam pyetur, duke kėrkuar prej tij: “ Ēfarė duhet tė bėj pėr t'u bėrė musliman?"
"Ai u pėrgjigj se njė mysliman duhet tė besojnė nė njė Zot, tė lutet pesė herė nė ditė dhe tė agjėrojė gjatė muajit Ramazan. Unė e ndėrpreva duke i thėnė se unė besoj, lutem madje edhe kam agjėruar muajin e Ramazanit. Ai mė pyeti, 'Ēfarė po prisni? Ēfarė po ju pengon? “Unė i thashė," Jo, unė nuk kam ndėrmend pėr t’u konvertuar."
"Nė atė moment filloi ezani, thirrja pėr namaz dhe tė gjithė u pėrgatitėn nė rreshta pėr t’u lutur.
"Unė u ula nė anėn e pasme tė xhamisė dhe kam qarė, kam qarė. Atėherė unė i thashė vetes, "Kend po pėrpiqem unė tė mashtrojė?"
"Pasi pėrfundoi namazi, ju drejtova Jusuf Islamit, duke kėrkuar prej tij qė tė mė mėsojė fjalėt me tė cilat unė dėshmojė konvertimin tim nė Islam.
"Pasi mė shpjegojė kuptimin e Shehadetit (Fjalėn e Dėshmisė) pėr mua nė anglisht, unė e shqiptova pas tij Shehadetin nė gjuhėn arabe , duke dėshmuar se Nuk ka zot tjetėr pėrveē Allahut dhe se Muhammedi ėshtė i Dėrguari i Allahut," dėshmoi Teufiku, me sy tė pėrlotur.

"Kopshtet e Islamit"

Kėshtu jeta e tij ka marrė njė drejtim tjetėr. Duke jetuar nė Egjipt, Teufiku shkroi njė libėr nė lidhje me parimet e Islamit.
Duke shpjeguar se pėrse ai e shkroi librin e tij me titull Kopshtet e Kėnaqėsisė: njė Hyrje e thjeshtė pėr Islamin, Teufiku vuri nė dukje se tė gjithė janė duke thėnė se Islami nuk ėshtė fe e terrorizmit dhe nuk ėshtė njė fe e urrejtjes, por askush nuk pėrpiqet tė shpjegojė se ēfarė ėshtė Islami.
"Kėshtu qė unė vendosa pėr tė shkruar kėtė libėr pėr t’i dhėnė jomyslimanėve njė ide nė lidhje me parimet themelore tė Islamit. Unė u pėrpoqa pėr t’i treguar njerėzve se sa e bukur ėshtė Feja Islame, dhe se Islami ka thesaret mė tė jashtėzakonshme, mė e rėndėsishmja te myslimanėt ėshtė “dashuria pėr njeri-tjetrin”. Pejgamberi, Muhammedi (a.s.) thotė: "Edhe njė buzėqeshje e vėllait tėnd ėshtė njė sadaka, bamirėsi."
Teufiku i tha gazetės The Gazette se ai ėshtė duke shkruar njė libėr pėr Profetin Muhammed ( Paqa, mėshira dhe bekimet e Zotit qofshin mbi tė) tė cilėn ai mendon se do tė jetė ndryshe, dallon nga librat e shumtė tashmė tė shkruar rreth tij.
Ai mendon se "mėnyra mė e mirė dhe mė e shpejtė" pėr tė informuar botėn me imazhin e vėrtetė tė Islamit ėshtė pėr t’u bėrė vetė njė shembull i mirė nė jetėn reale.

Burimi: The Deen Show
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
PRIFTI KATOLIK BRITANIK PRANON ISLAMIN PASI LEXOI KUR'ANIN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nikolin Kurti: Hebrenjte qė u bėnė Katolikė
» Ē'ndodh me profilet ne Facebook pasi te keni vdekur?
» Pėrparim Hysi: Hoxha "katolik?!"
» Kadri Mani & Avni Avdiu: Zonja Carla del Ponte, pasi tė hetoni nė Bosnjė e nė Serbi, mund tė vini nė Kosovė
» Tėrnava-Prokurorisė: Predikimet e Shefqet Krasniqit nuk janė as etike as nė pėrputhje me Islamin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: