prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 STUDENTJA MYSLIMANE U VRA NĖ ANGLI PĖR SHAMI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: STUDENTJA MYSLIMANE U VRA NĖ ANGLI PĖR SHAMI   Thu Aug 21, 2014 11:08 pm

Studentja myslimane u vra nė Angli pėr shami

Njė studente PhD nga Arabia Saudite ėshtė goditur me thikė pėr vdekje pėr shkak tė veshjas islame, shamisė, ndėrsa ishte duke ecur nė kampusin e universitetit tė Essex-it, nė verilindje tė Londrės, thotė njė raport.
Nahide Almanea, 31 vjeēare, u godit me thikė 16 herė kur ishte duke ecur me zyrtarė tė besuar, sepse ajo ishte nė shėnjestėr pėr shkak tė veshjes tradicionale muslimane, njė mantel tė gjatė dhe njė shami, raportoi Huffington Post.
Sipas policisė tė Essex-it, studentja Nahide Almanea ka vdekur nė vend pas marrjes sė lėndimeve me thikė nė trupin e saj, qafė, kokė dhe nė dy krahėt.
Universiteti i Essex-it tha se Nahide Almanea ishte njė studente ”shumė e vyeshme dhe e ndėrgjegjshme” dhe pritej qė tė pėrfundojė studimet e saj, tė doktoroi nė fund tė kėtij vit.
Trupi i saj u transferua mė pas nė provincėn el-Xhevf tė Arabisė Saudite, ku njė turmė e madhe u mblodhėn pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e varrimit tė saj.
Njė burrė 52-vjeēar thuhet se u arrestua nė lidhje me vdekjen e saj.
"Ky nuk ėshtė sulmi i parė ndaj njė studente myslimane dhe sigurisht nuk ėshtė i fundit nė njė anėtare tė komunitetit musliman nė Britani tė Madhe. Ne natyrisht do tė presim tė gjitha hetimet derisa tė bėhet e qartė. Megjithatė, nė qoftė se sulmi rezulton tė jetė islamofobik nė natyrė pėr shkak tė paraqitjes sė saj si muslimane, atėherė kjo do tė ketė lidhmėni me rritjen shqetėsuese tė urrejtjes kundėr muslimanėve kėtu nė Britani tė Madhe, "tha Omar Ali, Kryetar i Federatės sė Shoqatave Islamike tė Studentėve (FOSIS).
Sulmi shkaktoi reagime tė forta tek njerėzit nė Britani tė Madhe dhe Arabinė Saudite, tė cilat i dėnojnė sulmet e tilla ndaj tė muslimanėve. Disa shtetas sauditė i kanė bėri thirrje Ambasadės Saudite nė Londėr pėr tė pezulluar lidhjet e biznesit me Mbretėrinė e Bashkuar.

Burimi: Press TV
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
STUDENTJA MYSLIMANE U VRA NĖ ANGLI PĖR SHAMI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: