prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 KINA NDALON MJEKRRAT, SHAMITĖ...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: KINA NDALON MJEKRRAT, SHAMITĖ...   Fri Aug 22, 2014 10:34 pm


Kina ndalon mjekrrat, shamitė nė autobusė nė Turkestanin Lindor

Autoritetet do tė ndalojnė udhėtaret qė veshin shami, veshje me shenjat e hėnės sė re dhe yllit dhe ata me mjekra tė gjata, qė tė udhėtojnė shalle kokė, njė veshje tė lirshme-montim quhet jilbab, veshje me hėnės sė re dhe ylli, dhe ata me mjekra tė gjata tė udhėtojnė me autobus nė qytetin veriperėndimor tė Karamay.
Njė qytet nė rajonin e trazuar tė Kinės perėndimore tė Turkestanin Lindor (Xinjiang) ka ndaluar njerėz me shall koke, shami, dhe me mjekra tė gjata nė autobus, ndėrsa qeveria zhvillon beteja kundėr trazirave si shkak i njė politike qė kritikėt e cilėsojnė si diskriminim kundėr muslimanėve.
Turkestanin Lindor, ėshtė atdheu i myslimanėve turq-Ujgur, vend i cili prej vitesh ka qenė i pėrfshirė nga dhuna qė qeveria i fajėson separatistėt.
Autoritetet do tė ndalojnė pesė lloje tė udhėtarėve - ato qė veshin mbulesė, shami, shalle kokė, hixhab, veshje me shenjėn e hėnės sė re dhe yllit, dhe ata me mjekra tė gjata, kėta, ndalohen tė hypin nė autobusė nė qytetin veriperėndimor tė Karamay, tha media shtetėrore.
Hėna dhe ylli janė simbole karakteristike nė shumė shumė flamuj kombėtar-turk, ndėrsa Kina thotė se grupet e pėrdorin sepse duan tė krijojnė njė shtet tė pavarur pėr turqit Ujgur.
Rregullat ishin tė destinuara pėr tė ndihmuar nė forcimin e sigurisė deri mė 20 gusht, gjatė evenimenteve tė atletikės dhe do tė zbatohen nga ekipet e sigurisė, kėshtu tha tė hėnėn e pėrditshmja komuniste Karamay Daily, e drejtuar nga Partia Komuniste.
"Ata, ato, qė nuk janė nė pėrputhje, veēanėrisht, me kėto pesė lloje tė ndalesave, do tė raportohen nė polici," njofton gazeta.
Nė muajin korrik, autoritetet nė kryeqytetin e Turkestanit Lindor, Urumki, ndaluan pasagjerėt e autobusit tė cilėt kishin me vete sende, gjėra, duke filluar nga shkrepse pėr cigareve, jogurt, ujė, pėr tė cilat bėn pėrpjekje pėr t’i parandaluar sulme tė dhunshme.
Grupet ujgure nė mėrgim dhe aktivistė tė tė drejtave tė njeriut thonė se politikat represive tė qeverisė nė Turkestanin Lindor, duke pėrfshirė kontrollet ndaj Islamit, kanė provokuar trazira, njė pretendim qė Pekini e mohon.
"Zyrtarėt nė qytetin Karamay po e pėrkrahin njė politikė tė hapur raciste dhe diskriminuese ndaj njerėzve tė thjeshtė ujgur, " tha Alim Sejtof, Kryetar i Shoqatės Ujgure-Amerikane me qendėr nė Uashington, shkruan nė njė deklaratė dėrguar me email.
Policia ka ofruar para, bakshish, pėr informatorėt rreth ēdo gjė nga "trajnimet e terrorizmit tė dhunshėm" tė individėve me mjekra tė gjata.
Me qindra kanė vdekur gjatė trazirave nė Turkestanin Lindor nė 18 muajt e fundit, por siguria e rreptė bėn pothuajse tė pamundur pėr gazetarėt pėr tė bėrė vlerėsime tė pavarura rreth dhunės.
Rreth 100 vetė u vranė kur sulmuesit organizuan sulme nė dy qytete nė jug tė rajonit nė fund tė muajit korrikut, ka thėnė media shtetėrore, duke pėrfshirė edhe 59 "terroristė" tė cilėt u qėlluan pėr vdekje nga policia. Njė shpėrthim vetėvrasės vrau 39 njerėz nė njė treg nė Urumki nė muajin maj.

Burimi: World Bulletin
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

======================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
KINA NDALON MJEKRRAT, SHAMITĖ...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: