prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ndihma Islamike lehtėson vėshtirėsitė e tė krishterėve...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Ndihma Islamike lehtėson vėshtirėsitė e tė krishterėve...   Sat Aug 23, 2014 10:42 pm

Ndihma Islamike lehtėson vėshtirėsitė e tė krishterėve nė Irak

Veprimtaria e organizatės humanitare “Ndihma Islamike” ka filluar qė nga ditėt e para tė konfliktit pėr tė siguruar furnizimet thelbėsore pėr irakianėt e zhvendosur.
Kairo –
Ndėrsa media botėrore u pėrqėndrua nė dėbimet e krishterėve tė Irakut nga Mosuli, njė grup i vullnetarėve muslimanė nga Ndihma Islamike ka punuar nė heshtje pėr tė siguruar ndihmė thelbėsore humanitare pėr familjet nė nevojė tė cilat u dėbuan me forcė nga shtėpitė e tyre nga konflikti nė Irak.
"Familjet nė rrethet Nineva, Al-Hamadanya dhe Ba'sheka kanė pėrfituar nga shpėrndarja, qė ishte nė koordinim me kishėn lokale," shkruan nė faqen e saj Ndihma Islamike.
Familjet e krishtera janė nga qyteti verior i Irakut, Mosuli, tė cilat u larguan sepse “Shteti Islamik” ju bėri kusht, tė konvertohen nė Islam, tė paguajnė taksė, nėse nuk paguajnė ata duhet tė vriten.
Paralajmėrimi u lexua, u transmetua nė xhamitė e Mosulit tė premten pasdite, dhe u transmetua nė tė gjithė qytetin pėrmes altoparlantėve.
"Ne ofrojmė pėr [tė krishterė] tri zgjedhje: Islam;Kontrata qė pėrfshin pagesėn ... nė qoftė se ata refuzojnė kėtė, pėr ata nuk do tė ketė asgjė, pėrveē shpatės, " shkruan nė njoftimin transmetuar.
Aty thuhet se kreu i Shtetit Islam, Ebu Bekr el-Bagdadi, grup i cili tani quhet Kalifi Ibrahim, kishte urdhėruar tė krishterėt tė cilėt nuk duan tė qėndrojnė dhe tė jetojnė nė ato kushte pėr tė "lėnė kufijtė e Kalifatit Islamik".
Pavarėsisht paralajmėrimit tė ISIL-it, rreth 500.000 banorė nė provincėn e Ninevas u zhvendosėn kur lufta shpėrtheu nė qershor.
Mijėra familje tė krishtera ishin tė detyruara tė largohen edhe nga qyteti i dytė mė tė madh i Irakut, Mosuli, nga luftėtarėt e armatosur.
Thuhet se i kanė lėnė vetėm me rrobat e trupit, disa janė duke kėrkuar siguri nė Kurdistanin e Irakut, ndėrsa tė tjerėt kanė ikur nė lindje tė Ninevas, ku disa janė strehuar nėpėr kisha, shkolla dhe ndėrtesa tė papėrfunduara.
Luftimet, gjithashtu, vazhdojnė nė Irakun perėndimore, ku konflikti i tejzgjatur nė Anbar, ėshtė shkaku qė tė paktėn 72.000 familje tė largohen nga shtėpitė e tyre.
Verpimtaria e Ndihmės Islame nė Irak ka filluar qė nga ditėt e para tė konfliktit pėr tė siguruar furnizime thelbėsore pėr irakianėt e zhvendosur.
"Nė Anbar dhe Salaheddin, mbi 3.000 familje kanė marrė pako ushqimore dhe 2.000 pako higjienike janė shpėrndarė," shkruan nė faqen e saj, Ndihma Islamike.
"Pothuajse 25.000 artikuj tė ndryshėm tė veshjeve janė dhėnė pėr banorėt e zhvendosur nė Anbar - ndėrsa familjet e prekura nga pėrmbytjet nė Abu Ghraib kanė pėrfituar 7.000 artikuj tė veshjeve."
Grupi humanitar “Ndihma Islamike” ka partneritet edhe me Oganizatėn e Kombeve tė Bashkuara pėr tė arritur njė numėr tė madh tė irakianėve nė nevojė.
“Ndihma Islamike” kohėt e fundit ka nėnshkruar njė marrėveshje me UNICEF-in pėr tė ofruar ujė, artikuj sanitar dhe tė higjienės nė Sinxhar dhe pėr tė mbikėqyrur shpėrndarjen e artikujve tė ndihmės jetike pėr rreth deri nė 8.000 banorė nė nevojė," tha organizata humanitare Ndihma Islamike.
"Ne jemi afėr pėr tė filluar vendosjen e rreth 1.000 tendave familjare nga “Nihma Islame” pėr tė ofruar strehim tė pėrkohshėm pėr ata qė kėrkojnė sigurinė nė kamp".

Burimi: OnIslam Staff
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

=====================================================

N
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ndihma Islamike lehtėson vėshtirėsitė e tė krishterėve...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» AGIM GASHI - KUR BYTHA JEPET LEHTĖ !
» Si dhe pse u bėra i krishter
» Gėzuar tė gjithė Besimtarėve Shqiptarė tė Krishter, festen e Pashkėve - Ringjalljen dhe ngritjen e Jezusit ne qiell !

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: