prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

  Myslimanėt e botės dėnojnė...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Myslimanėt e botės dėnojnė...   Sun Aug 24, 2014 10:32 pm


Myslimanėt e botės dėnojnė prerjen e kokės tė gazetarit

Prerja e kokės e gazetarit amerikan, James Foley, pretendohet nga i ashtuquajturi “Shtet Islamik” ka ndezur zemėrim tek myslimanėt nėpėr botė si njė akt barbar qė ėshtė kundėr mėsimeve tė vėrteta tė Islamit.
"Ne fuqimisht dėnojnė kėtė vrasje tė tmerrshme dhe barbare, si njė shkelje e besimit Islam dhe tė normave ndėrkombėtare universalisht tė pranuara qė obligojnė mbrojtjen e tė burgosurve dhe gazetarėve gjatė konflikteve," tha Kėshilli pėr Marrėdhėniet Amerikano-Islame (CAIR) nė njė deklaratė tė pranuar nga OnIslam net.
"Konventat e Gjenevės, Kur'ani - teksti shpallur i Islamit - dhe traditat (hadithet) e Profetit Muhammed tė gjithė kėrkojnė qė i burgosuri tė mos dėmtohet nė asnjė mėnyrė. Nuk mund tė ketė arsyetim pėr veprime tė tilla kriminale dhe tė etur pėr gjak.
"Ne, gjithashtu, i bėjmė thirrje atyre qė mbajnė Steven Sotloff dhe tė burgosur tė tjerė qė menjėherė t’i lirojnė tė padėmtuar, nė mėnyrė qė ata mund tė kthehen tek tė dashurit e tyre."
Udhėheqės tė tjerė myslimanė dėnuan prerjen e kokės nga “Shteti Islamik”, duke e quajtur atė njė mizori e tmerrshme qė dėmton imazhin e Islamit, duke pėrfshirė udhėheqėsit e komunitetit mysliman Dr. Xhemal Rifi dhe Myftiun e Madh tė Australisė.
"Kėta njerėz janė tė ēmendur," tha Dr. Amir Ali, ish-kryetari i Federatės sė Kėshillave Islame nė Australi, pėr The Daily Telegraph tė mėrkurėn, mė 20 gusht 2014.
"Ata janė duke folur pėr njė kalifat, por nė tė vėrtetė ata janė vetėm njė, grup barbarė, mesjetarė, qė nuk kanė tė bėjnė me Islamin," shtoi ai.
Kėshilli Mysliman i Britanisė ka dėnuar barbaritė e ISIL-it.
Ēdo ditė ISIL-i kėrkon pėr tė kryer njė akt barbar mė shumė se njė ditė mė parė, pėr publicitet, pėr tė fituar besueshmėri pėr aktet e tyre monstruoze, "tha Kėshilli Mysliman i Britanisė nė njė deklaratė.
"Ne e dėnojmė pa rezerva dhunėn e tyre psikopatike, nėse ajo ėshtė ndaj minoriteteve, civilėve apo ndaj vetė muslimanėve."
Dėnimi i sotėm i bėri jehonė deklaratave tė ngjashme nga Kėshilli Mysliman i Britanisė (MCB) nė qershorin e kaluar, ku Kėshilli Mysliman bėri thirrje pėr veprim tė pėrbashkėt pėr tė siguruar qė helmi i ekstremizmit dhe sektarizmit tė mos pėrfshijė komunitetet tona.
"ISIS apo ISIL) nuk pėrfaqėson Islamin, dhe ėshtė hedhur poshtė nga tė gjithė muslimanėt. Mesazhi i tyre ėshtė vetėm pėr ata qė janė mashtruar lehtėsisht. Ata kėrkojnė tė reklamojnė dhunėn e tyre, dhe pėr fat tė keq, media ka lujtur njė rol, duke ja shtuar famėn, tha Kėshilli Mysliman i Britanisė.
"Ne i bėjmė thirrje medias qė tė pėrmbahen, mos tė pėrhapin raporte tė panevojshme tė ekspozimit tė tyre. Dhe ne nxisim komunitetet myslimane pėr tė shtuar pėrpjekjet e tyre dhe sė bashku t’i dėnojmė barbaritė e ISIL-it dhe duke i bindur mjaftueshėm ata sylesh pėr tė marrė mesazhin se ata janė nė rrugėn e kotė. "
Gjithashtu, nė Britani tė Madhe, Xhamia Exeter hapi dyert e saj duke i dhėnė banorėve tė Devon-it njė shans pėr tė vizituar xhaminė pas vrasjes sė mjerueshme, raportoi Mid Devon Gazette.
Njerėzėve u jepet rasti pėr tė bėrė pyetje rreth Islamit. Udhėheqėsit myslimanė tė komunitetit, tė cilėt ishin tė shpejtė nė dėnimin e vrasjes tė gazetarit amerikan, Foley-sė, dhe do tė jenė nė dispozicion pėr tė ofruar ndonjė pėrgjigje tė nevojshme nė lidhje me Islamin apo xhaminė.
Nė Bosnjė, ish-Myftiu, dr.Mustafa Ēeriē shprehu keqardhje pėr vrasjen e gazetarit nė Twitter ku shkroi, "Ne jemi tė tmerruar nga vrasja brutale e gazetarit amerikan, James Foley. Ne e dėnojmė kėtė akt mizor.”

Burimi: OnIslam & Newspapers
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė
======================================================

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Myslimanėt e botės dėnojnė...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» "Jam mysliman, mos ki frikė"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: