prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 VANDALĖT RACISTĖ SHKATĖRRUAN DISA VARREZA TĖ MUSLIMANĖVE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: VANDALĖT RACISTĖ SHKATĖRRUAN DISA VARREZA TĖ MUSLIMANĖVE   Tue Aug 26, 2014 12:37 am


Vandalėt racistė shkatėrruan disa varreza myslimane nė Chadderton


Vandalėt racistė kanė kryer njė sulm tė pėshtirė mbi varrezat myslimane.
Vandalėt ka ērrėnjosur gurėt e varreve, shkulėn pllakat, shkelėn lulet shkatėrruar pėrmendoret, sa qė policia e ka quajtur kėtė krim i “urryer dhe pa kuptim' nė Varrezat Chadderton.
Bastisja u zhvillua nė Rrugėn Middleton, ndėrmjet orės 20:30 tė premten, mė 15 gusht 2014, dhe nė ora 7:30 njė ditė mė pas.
Zyrtarėt kanė marrė njė telefonatė nga dikush qė ishte duke vizituar varrin e njė tė dashuri. Kur policia arriti gjetėn deri nė dhjetė varre - tė gjitha nė pjesėn e varrezave myslimane – tė gjitha tė dėmtuara, gjė qė qė kuptohet se ishte njė sulm me motive racore.
Policia tani po apelon pėr dėshmitarėt. Sgt Jon Martin tha: "Motivi i saktė pėr kėtė vandalizėm tė urryer dhe tė pakuptimtė ėshtė i paqartė, por duke pasur parasysh se vetėm pjesa muslimane e varrezave ishte nė shėnjestėr, kjo duhet tė trajtohet si e motivuar nga ana racore. Kjo e bėn kėtė vandalizėm edhe mė tė pėshtirė. Kjo nuk ėshtė vetėm racizėm pa shkak, por ėshtė akti i qėllimshėm, i llogaritur dhe mizor i pėrdhosjes sė pėrkujtimoreve tė muslimanėve tė cilėt janė varrosur nė kėto varreza.
Ankthi qė ka shkaktuar kjo pėr familjet qė kanė tė dashurit e tyre tė varrosur kėtu ėshtė i pamatshėm. Kjo nuk ėshtė vetėm vandalizėm, qė mund tė riparohet, por mendimi i dikujt thjeshtė pėr shkak tė fesė sė tyre. Ne kemi nevojė pėr tė gjetur fajtorėt, tė cilėt shumė mirė mund tė jetojnė nė zonėn lokale, kėshtu qė unė jam duke bėrė thirrje komunitetit pėr ndihmė nė identifikimin e tyre. Nėse ju dyshoni qė mund tė jenė tė pėrfshirė, atėherė ju lutem na telefononi.
"Unė do tė kėrkojė nga njerėzit pėr tė kėrkuar nė ndėrgjegjen e tyre dhe nė qoftė se ju e dini se kush ėshtė pėrgjegjės, tė bėni gjėnė e duhur dhe tė na telefononi. Si do tė ndiheshit ju nėse tė dashurėve tuaj do tė ju ndodhte qė tė shkatėrrohen varrezat nė kėtė mėnyrė? Mendoni pėr ankthin qė ju do tė ndjeni. Pra, ju lutem, nėse ju dini diēka atėherė na telefononi. "

Burimi: Manchester Evening News
Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovė

========================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
VANDALĖT RACISTĖ SHKATĖRRUAN DISA VARREZA TĖ MUSLIMANĖVE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» DISA ASPEKTE TĖ EPIKĖS HISTORIKE NĖ KĖNGĖT POPULLORE SHQIPTARE
» Disa nga shenjat dalluese ose normat e zhvillimit te komunikimit te nje femije normal nga mosha 0-5 vjec.
» Vera Kurti:Dhimbjet e mesit dhe disa keshilla per ti lehtesuar ato..!
» Anton Nikė Berisha: Rreth disa shkarjeve tė dr. Shaban Sinanit pėr kėngėt tona kreshnike
» Aksidenti i Xhorxh Majkėll, zbulohet makina luksoze e shkatėrruar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: